„Osiemnastka” WERSU z almanachem

„Osiemnastka” WERSU z almanachem27 października  2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Wańkowicza  odbyła się promocja almanachu twórczości dzieci i młodzieży  „Po kamykach dorastania 2”. Pozycja została wydana w 18 roku istnienia Warsztatów Literackich „WERS”.

Tytuł tomiku nawiązuje do pierwszego zbiorku wierszy uczestników warsztatów poetyckich, który został wydany 10 lat temu w 2008 r. W nowym almanachu zostały zamieszczone wiersze 21 uczestników Warsztatów Literackich „Wers”, którzy uczęszczali na zajęcia w latach 2009-2018 oraz mogli wykazać się własną twórczością (Izabella Bednarz, Izabela Chyła, Alicja Czech, Agnieszka Dwojak, Magdalena Grzebieniak, Lena Iwanicka, Katarzyna Janocha, Oliwia Jug, Karina Jurewicz, Weronika Kalandyk, Magdalena Kowalczyk, Aleksandra Knap, Karina Majerska, Joanna Męcińska, Wojciech Micał, Magdalena Mulawka, Alicja Olech, Gabriella Sharkey, Małgorzata Sobkiewicz, Monika Szewc, Aleksandra Zontek).

Tomik został opracowany przez prowadzące warsztaty Stanisławę Bieńko-Stachyrę i Joannę Rybak, które także napisały do niego wstęp. Wydawcą jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Tarnobrzegu. Publikacja została dofinansowana ze środków Gminy Stalowa Wola. Trafi ona wkrótce do Miejskiej Biblioteki Publicznej i bibliotek szkolnych w Stalowej Woli oraz bibliotek gminnych powiatu stalowowolskiego.

Warsztaty Literackie „Wers” mogą poszczycić się sukcesami młodych poetek (liczne nagrody w ogólnopolskich i regionalnych konkursach, 5 osób wydało tomiki autorskie). W 2004 r prowadzące  warsztaty Anna Żywczyk, Stanisława Bieńko-Stachyra i Joanna Rybak otrzymały Nagrodę Prezydenta Miasta Stalowa Wola „Gałązkę Sosny” za upowszechnianie literatury wśród dzieci i młodzieży. Dorobek twórczy uczestników Warsztatów Literackich „Wers” prezentowany był dorocznie od 2004 r. w programach artystycznych pt. „Słowa muzyką malowane”. Od 2009 r. Warsztaty Literackie „Wers” działają w ramach zadania „Wzbogacenie  oferty kulturalnej dla mieszkańców Stalowej Woli” finansowanego ze środków Gminy Stalowa Wola.

- Celem naszym jako prowadzących zajęcia jest dyskretne towarzyszenie młodym ludziom w ich poszukiwaniach twórczych oraz motywowanie do zapisywania swych obserwacji, przeżyć, refleksji. Zależy nam na pobudzaniu kreatywności uczestni­ków, dlatego preferowane formy prac na zajęciach  to ćwiczenia wyob­raźni, zabawy słowem, wymyślanie historii, wspólne pisanie tekstów oraz zajęcia tematyczne, np. inspiracje plastyczne, muzyczne, magiczne miejsca. A efektem tej działalności jest kolejny almanach twórczości literackiej dzieci i młodzieży ze Stalowej Woli – „Po kamykach dorastania 2” – mówią autorki wstępu.

Młodzi uczestnicy warsztatów najchętniej podejmu­ją tematy związane z ich życiem wewnętrznym. Opanowali trudną sztukę „mowy uczuć”, szczerze, ale z taktem potrafią wyrażać różne oblicza miłości, a więc blaski i cienie pierw­szych porywów serca. Wielu z autorów wierszy to znakomici „koloryści”, któ­rzy patrzą na świat rozkochanymi oczami, widzą i opisują jego barwy i urodę, stosują plastyczne epitety, ciekawe po­równania i wyszukane metafory. Wiek dorastania to burzliwy okres przyglądania się sobie, wadzenia się ze światem i szukania własnych dróg szczęścia, ładu i sensu życia. Te młodzieńcze rozterki można odnaleźć w wielu wierszach tego tomiku. Są też utwory uczestników warsztatów, którzy otrzymali miano „miłośników dro­biazgów”. Pomysł na wiersz czerpią z obserwacji zwykłego elementu rzeczywistości. Pojawiają się utwory, które nawiązują do procesu powstawania tekstów, zawierają refleksje o twórczości literackiej i artystycznej.

W sobotni wieczór bohaterami spotkania byli młodzi adepci pióra, których wiersze znalazły się w almanachu (uczniowie szkół i studenci). Autorzy zaprezentowali swoje utwory. „Osiemnastka” Wersu została urozmaicona piosenkami w wykonaniu solistek ze studia wokalnego „Vivo” (Julia Skoczylas, Aleksandra Walczyk, Paulina Maziarz, Karolina Kuraś, Julia Pawłowska) ze Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli pod kierownictwem Ewy Woynarowskiej.

Na koniec uroczystości były wspólne zdjęcia , piękny tort z okazji „osiemnastki” WERS-u i niespodzianka dla prowadzących warsztaty – wiersze o nich - napisane i zaprezentowane  przez Aleksandrę Knap i Wojciecha Micała.

Spotkanie zostało współfinansowane ze środków Gminy Stalowa Wola w ramach zadania „Wzbogacenie oferty kulturalnej dla mieszkańców Stalowej Woli”.