O patronach stalowowolskich ulic

O patronach stalowowolskich ulicDlaczego w Stalowej Woli mamy ulicę ks. Józefa Skoczyńskiego, kto to był Marceli Siedlanowski, jak nazywał się pierwszy dyrektor gimnazjum i liceum w Stalowej Woli, gdzie jest ulica Bronisława Chudzyńskiego? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskali uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 z klasy VIII w trakcie pogadanki o patronach ulic związanych z historią naszego miasta i okolic. Młodzież zjawiła się na zajęciach w MBP 6 grudnia.

Uczniowie mogli poznać sylwetki osób związanych z początkami budowy Zakładów Południowych i osiedla Stalowa Wola (Eugeniusza Kwiatkowskiego, Marcelego Siedlanowskiego, Bronisława Chudzyńskiego, Ludwika Tołwińskiego), pierwszego proboszcza naszego miasta ks. Józefa Skoczyńskiego. Dowiedzieli się też o nauczycielach, którzy są patronami stalowowolskich ulic : o Wacławie Górskim - pierwszym kierowniku szkoły powszechnej, Stanisławie Koper nauczycielce i Witoldzie Habdank-Kossowskim dyrektorze Liceum i Gimnazjum nr 616. Wśród zasłużonych dla naszego miasta znaleźli się również lekarze: dr Henryk Trojanowski i dr Stanisław Jaśkiewicz, nauczyciele - Witold Habdank -Kossowski, Wacław Górski czy Stanisława Koper. Uczniowie wysłuchali także opowieści o żołnierzach zbrojnego podziemia z czasów okupacji niemieckiej : Stanisławie Bełżyńskim pseud. "Kret", Tadeuszu i Stanisławie Szumielewiczach. Patronem ulicy jest też Bronisław Kochan bohaterski obrońca Westerplatte,Kazimierz Mirecki - działacz polityczny i żołnierz NOW-AK, urodzony w Pilchowie, bohater Tarnobrzega Józef Sarna, czy ppor.Tadeusz Socha komendant Kedywu AK w Rudniku oraz kpt. Marcin Kusiński urodzony w Charzewicach. Opowiedziano także uczniom o księżnej Annie Lubomirskiej, o Ignacym Mościckim Prezydencie RP, gen. Tadeuszu Kasprzyckim dzięki któremu nasze miasto nosi nazwę Stalowa Wola, Melchiorze Wańkowiczu i jego "Sztafecie" . Uczniowie nie tylko poznawali na spotkaniu biogramy i ciekawostki o patronach ale i lokalizację danej ulicy na mapie naszego miasta. Mieli także możliwość obejrzenia prezentacji na temat patronów stalowowolskich ulic.