Ormiański spryt i czary, dlaczego morze jest słone, uwaga na słowa…

Ormiański spryt i czary, dlaczego morze jest słone, uwaga na słowa…W pierwszym tygodniu sierpnia na uczestników wakacyjnych zajęć w Bibliotece Głównej czekało mnóstwo atrakcji.
We wtorek spotkanie  rozpoczęło się od wysłuchania legendy ormiańskiej o tym jak chłop wywiódł w pole króla… czyli jak sprytem i podstępem można kogoś oszukać.

Król miał wiele pomysłów, wymyślał niesamowite historie i zadania dla swoich podwładnych. Z niektórymi z nich musiały zmierzyć się również dzieci. Zobaczyły jak można „ożywić rysunek”, jak powstają magiczne kwadraty. Dla lepszego zapoznania uczestnicy wykonywali portrety swoich kolegów i koleżanek. Zadanie było o tyle trudne, że trzeba było rysować na kartce przypiętej do pleców sąsiada. Potem przyszła kolej na czary mary i zabawę twórczą. A do tego cała masa gier i zabaw : plujki, rzutki, zagadki z fantami, rysowanie z zamkniętymi oczami.
Środa była okazją do zapoznania się z legendami i bajkami japońskimi, a także  popularnymi japońskimi zabawami.  Na początku spotkania dzieci wysłuchały morskiej opowieści o tym, dlaczego morze jest słone. Następnie wykorzystując kreatywne druciki i guziki tworzyły zestawy biżuterii : kolczyki, naszyjniki, pierścionki, bransoletki. Nie zabrakło też pająka i ośmiornicy. Japonia słynie z wielkich łowów pereł, stąd następne zadanie dla uczestników „Lata w bibliotece” było związane właśnie z perłami. Każdy zawodnik w ciągu minuty musiał „złowić” jak najwięcej perełek. Rekordzistka złowiła ich aż 43!!! Nie lada wyzwaniem okazała się konkurencja polegająca na oddzieleniu fasoli od ryżu przy użyciu japońskich pałeczek. Ohajiki – czyli japońska gra w kapsle również spodobała się dzieciom. Uczestnicy poznali również popularną japońską wyliczankę „Kagome, kagome”. A na koniec powstała japońska flota. Po wykonaniu statków techniką origami przyszła pora na wielkie morskie wyścigi.
Na zakończenie tygodnia (piątek) dzieci  poznały bardzo zabawną legendę wietnamską „Jak kokoszka znów stała się kokoszką” – o magii słów i znaczeniu nazw. Czas wypełnił się zabawami i zagadkami słownymi. Wszyscy tworzyli literowe węże, rozwiązywali zagadki literowe, sprawdzali, czy „mają oko na litery”. Następnie przyszedł czas na zabawy z gazetą. Kto z jednego kawałka wydrze najdłuższego węża. Zwyciężył ponad 4-metrowy boa. Potem dzieci robiły gazetowe zwierzaki. Na koniec na kartkach papieru można było wybić  pieczątkowe imiona, które po ozdobieniu zawędrowały razem z dziećmi do domu.