Królewskie zajęcia

Królewskie zajęcia15 września oraz 16 października przeprowadziliśmy zajęcia dla osób ze Środowiskowego Domu Pomocy, działającego przy MOPS, o najstarszej historii Polski. Pierwsza z cyklicznych pogadanek poświęcona była trzem pierwszym władcom. Losy Mieszka I, Bolesława Chrobrego i Mieszka II zostały pokazane na tle powstawania państwa polskiego.

Dlaczego Mieszko I przyjął chrzest , kto przejął władzę po śmierci księcia, Bolesław Chrobry jako obrońca wiary, męczeństwo świętego Wojciecha to tylko niektóre poruszane zagadnienia. W trakcie zajęć przytoczono szereg ciekawostek z życia pierwszych Piastów i wydarzeń politycznych np. dziwne przypadki korony Chrobrego na podstawie książek S. Kopra "Piastowie" i A. Zielińskiego "Przekleństwo rodu Piastów".

Kolejna z cyklicznych pogadanek na temat dynastii Piastów  odbyła się 16 października. Tym razem bohaterami pogadanki byli Władysław Herman i Bolesław Krzywousty. Poza faktami historycznymi uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania się z wystawą „Ponadczasowy Stambuł”.