Lasowiackie zabawy andrzejkowe

Lasowiackie zabawy andrzejkowe16 listopada Uczniowie klasy VII D Szkoły Podstawowej nr 7 w Stalowej Woli uczestniczyli w zajęciach ,,Andrzejki Lasowiackie". Andrzejki obchodzone w Polsce od kilku pokoleń nie tracą na popularności. Chłopcy i dziewczęta bawili się osobno, zresztą zabawa ta miała również nieco inny charakter.

Mniej w niej było śmiechu i radości a więcej skupienia i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Przez lata zwyczaje się zmieniały, teraz bawimy się wspólnie, wróżąc sobie nawzajem, łącząc te wróżby z konkursami i wesołą zabawą. Andrzejki, znane także jako Jędrzejki, to wieczór ostatnich hucznych zabaw odprawianych przed rozpoczynającym się adwentem, w nocy z 29 na 30 listopada. Lasowiackie zwyczaje i obrzędy traktują wigilię św. Andrzeja jako matrymonialną wróżbę. Wieczór św. Andrzeja był bardzo ważnym świętem dla dziewcząt. Owego wieczoru panny mogły dowiedzieć się przyszłości w odniesieniu do swojego zamążpójścia co odzwierciedla przysłowie: „Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście”. W andrzejkowy wieczór panny na wydaniu, w ukryciu przed chłopcami, spotykały się w domu jednej z nich i dokonywały wróżb. Do najbardziej znanych lasowiackich wróżb andrzejkowych należy lanie roztopionego wosku na wodę. Inną andrzejkową wróżbą związaną z kulturą lasowiacką były wróżby z placków. Placki były pieczone z mąki mielonej żarnówką w odwrotną stronę. Do zrobienia ciasta na placki dziewczęta nosiły wodę w ustach, czasami zdarzało się że musiała być to woda ze studni, gdzie mieszkał chłopak. Na podłodze układano placki z imieniem właścicielki a następnie do izby wpuszczano psa. Jeśli pies porwał ciastko i zjadł natychmiast oznaczało to szybkie zamążpójście, jeśli pies nadgryzł tylko kawałek, to na zaręczyny trzeba było jeszcze poczekać. Inne sposoby wywróżenia szybkiego zamążpójścia: wróżenie z igieł na powierzchni wody kładziono dwie suche igły, złączenie igieł w wodzie oznaczało wyjście za mąż.

Na spotkaniu przedstawione zostały także inne wróżby, które w obecnych czasach możemy spotkać podczas zabaw andrzejkowych. Było sporo śmiechu i dobrej zabawy: szpilki prawdy, andrzejkowe serce, kubeczki, losowanie imion, magiczne koło, data urodzenia.