Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech
A- A A+

Biblioteka Główna czynna - pon. 11:00 do 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 1 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 2 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 3 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 5 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

W bliskim kręgu – spotkanie z Mirosławem Osowskim i malarstwem Anny Lesiczki

W bliskim kręgu – spotkanie z Mirosławem Osowskim i malarstwem Anny Lesiczki22 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej stalowowolski literat Mirosław Osowski przedstawił swoją najnowsza publikację „W bliskim kręgu: recenzje i biogramy”. Spotkanie było także okazją do zaprezentowania wystawy Anny Lesiczki „Rośliny, rzeczy, imiona”, eksponowanej do końca kwietnia na II piętrze obiektu biblioteki.

–  Myśl wydania książki z recenzjami autorów, z którymi się znałem lub przyjaźniłem zrodziła się 3 lata temu. Służyły głównie jako słowo wstępne na promocjach. Niektóre tylko były publikowane w nieistniejącym już mieleckim „Nadwisłoczu”, w skromnych rozmiarach w „Naszym Domu – Rzeszowie czy lokalnej „Sztafecie”, a ostatnio także w „Gazecie Kulturalnej”. Większość nie miała jednak takiego szczęścia. Publikacja książkowa załatwia niejako lukę sprzed lat – pisze Mirosław Osowski we wstępie publikacji. Jak wyjaśnił podczas spotkania, recenzji napisał o wiele więcej niż znajdziemy w książce, ale nie wszystkie się zachowały w pamięci komputera, podobnie było z biogramami.

Skąd tytuł w „W bliskim kręgu”? Dlaczego recenzje i biogramy obejmują twórców nie z województwa podkarpackiego, ale tworzących w granicach powiatów: stalowowolskiego, niżańskiego, tarnobrzeskiego czy sandomierskiego, a więc teren między Wisłą i Sanem? Kiedy autor książki zajmował tym problemem współpracował z tygodnikiem „Sztafeta” i gazetą codzienną „Echo Dnia”. Istniało wtedy jeszcze województwo tarnobrzeskie i to był jego rejon zainteresowania. Bliski krąg odnosi się również do emocjonalnych więzi autora i zażyłości z twórcami, których publikacje oceniał.

– Myślę, że książka ta, podobnie jak ubiegłoroczna Ryszarda Mścisza, są świadectwem istnienia w naszym mieście pewnego środowiska literackiego. Nie chcę przez to powiedzieć, że inni nie zajmowali się pisaniem recenzji, dokumentacją miejscowych autorów i książek, ale to my obaj właśnie zainicjowaliśmy zebranie tych tekstów w całość i obaj przez wiele lat gromadziliśmy je w jednym pliku, by przy sposobnej okazji, jaka się może zdarzy, je wydać. I to się po latach udało – twierdzi Mirosław Osowski.

W części muzycznej spotkania wystąpili przyjaciele biblioteki z Państwowej Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli. Tym razem goście zgromadzeni w MBP mogli usłyszeć Wariacje na temat Pacciniego Ch. Dankla w wykonaniu Joanny Wargali i Elżbiety Mazurkiewicz oraz Suitę No 1 Bacha w interpretacji Roksany Cebuli.

Na spotkaniu gościliśmy również Annę Lesiczkę młodą artystkę ze Stalowej Woli, która przez marzec i kwiecień na holu II pietra obiektu MBP eksponuje swoją wystawę „Rośliny, rzeczy, imiona”. To pierwsza indywidualna wystawa malarki, która swoja drogę ze sztuką rozpoczęła na zajęciach plastycznych w MDK, z wyróżnieniem ukończyła liceum plastyczne imienia Wojciecha Gersona w Warszawie. Po rocznej przerwie w nauce, podczas której realizowała podróżnicze pasje, zamierza rozpocząć studiowanie malarstwa. Skąd tytuł wystawy? – Rośliny, rzeczy i imiona to trzy ostatnie kategorie w grze Państwa-Miasta, w wersji, w którą ja gram. Wszystkie prace w mniej lub bardziej oczywisty sposób odwołują się do tych pojęć. Martwe natury od frontu, to statyczne zestawienia przypadkowych przedmiotów (rzeczy), obrazy przedstawiające kwiaty to dynamiczne kompozycje starannie dobranych elementów (rośliny),  kolaże ukazują z kolei rozdarcie i kontrast między żywym (rośliny) a martwym (rzeczy), kwiaty doniczkowe to połączenie rośliny z rzeczą, zaś imiona to cała reszta – wyjaśnia Anna Lesiczka.

Prace na płótnach i tekturach są wykonane farbą akrylową. Kolaże na papierze są wykonane ołówkiem, kredką, flamastrem i akrylem. Zapraszamy do MBP przy ul. ks. J Popiełuszki 10 do obejrzenia wystawy młodej malarki.

Aplikacja Sowa MOBI

Katalog on-line

Wyszukaj w katalogu online

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

facebook_page_plugin
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech