Pięknie przeczytali Wańkowicza

Pięknie przeczytali WańkowiczaDanuta Socha została Mistrzem Pięknego Czytania i zdobyła 1000 złotych nagrody w finale kolejnej edycji konkursu organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Melchiora Wańkowicza, Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe. Widzowie zgromadzeni w MBP również wskazali na panią Danutę, a nagrodą publiczności był ufundowany przez bibliotekę czytnik e-booków.

Do rozgrywki o tytuł „Mistrza Pięknego Czytania 2018”, główną nagrodę w wysokości 1000 złotych, oraz pozostałe nagrody finansowe i nagrodę publiczności, przystąpiło 7  uczestniczek, wyłonionych 27 marca w pierwszym, eliminacyjnym etapie konkursu.  Przez kilka tygodni przed finałowym występem z udziałem widzów, polegającego na publicznym, głośnym czytaniu fragmentów „Szczenięce lata” Melchiora Wańkowicza,  przygotowywali się pod opieką Marii Bembenek, opiekunki i reżyser Teatru „Blagier” ze Spółdzielczego Domu Kultury.

W klimat epoki, do której odnosił się prezentowany tekst, wprowadzała czytających oraz publiczność scenografia, rekwizyty oraz kostiumy „zawodniczek”. Były nawet muzyczne akcenty z minionych lat…

Po publicznym wysłuchaniu jurorzy: Paweł Gładyś - aktor z rzeszowskiego Teatru im. Wandy Siemaszkowej,  Norbert Burkowski - aktor z krakowskiego Teatru KTO oraz Sylwester Łysiak – instruktor teatralny z Tarnobrzeskiego Domu Kultury postanowili zaszczytnym tytułem „Mistrza Pięknego Czytania” oraz główną nagrodą finansową w wysokości 1000 złotych uhonorować Danutę Sochę. Pozostałe nagrody otrzymały panie Katarzyna Bełzak-Paul (500 zł) i Magdalena Krawiec (300 zł). Nagrody ufundował prezydent Stalowej Woli. Widzowie oceniali podobnie jak jury i nagrodę publiczności – ufundowany przez bibliotekę czytnik e-booków – zdobył Mistrz Pięknego Czytania czyli Danuta Socha.

– Jestem bardzo zestresowana. Mam ważną rolę - narratora. „Szczenięce lata” czyta się dość trudno, chociaż sam język jest normalny, bliski nam. Fajny czas i stroje, ale życie było chyba wtedy ciężkie – mówiła jeszcze przed występem Danuta Socha. Jak się okazało, udało się opanować emocje i zostać tegorocznym Mistrzem Pięknego Czytania.