A- A A+

Leszek. A. Moczulski: książka, film, wystawa

Leszek. A. Moczulski: książka, film, wystawa10 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli odbyło się spotkanie ze Zbigniewem Fałtynowiczem, bibliografem, pracownikiem Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Spotkanie, było poświęcone Leszkowi Aleksandrowi Moczulskiemu, poecie, autorowi książek dla dzieci i tekstów piosenek.

Zbigniew Fałtynowicz przybliżył przybyłym gościom Leszka Aleksandra Moczulskiego ze znanej i mniej znanej strony. Przedstawił kilka wierszy poety z tomiku „Lśnienia”, na który składają się utwory ze wszystkich okresów twórczości Moczulskiego. Ponadto, Z. Fałtynowicz zaprezentował  film o Leszku Aleksandrze Moczulskim (Biblioteka Kraków), w którym artyści wspominają współpracę z poetą (m.in. Anna Dymna, Jacek Zieliński, Andrzej Zieliński, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Dorota Segda).

Spotkaniu towarzyszyła prezentacja książki „Odwitania z Poetą. Leszek Aleksander Moczulski”, opracowanej przez Zbigniewa Fałtynowicza. Książka jest antologią recenzji, szkiców, studiów o liryce Moczulskiego.

Czytelnicy mogli nabyć książkę o Leszku Aleksandrze Moczulskim z autografem Z. Fałtynowicza oraz tomiki wierszy L.A. Moczulskiego. W bibliotece, na II piętrze, eksponowana jest wystawa poświęcona Leszkowi Aleksandrowi Moczulskiemu.

Twórca urodził się w Suwałkach, tam też spędził dzieciństwo i wczesną młodość. Swoją działalność kulturalną rozwinął w Krakowie. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim,  tam też tworzył teksty, związując się z miastem na stałe. Zadebiutował wierszem Jesień w „Dziennikiem Polskim” (1960). Ponadto, publikował w „Życiu Literackim’, „Współczesności” i „Tygodniku Kulturalnym”. W 1971 r. wydał tomik „Nawracanie stracha na wróble”, za który otrzymał Nagrodę Peleryny i Nagrodę im. Andrzeja Bursy. W kolejnych latach opublikował m. in. „Narzędzia i instrumenty”, „Powitania”, „Odwitania z Suwalszczyzną” , „Jej nigdy za późno”, „Kartki na wodzie”.

Obok twórczości poetyckiej Leszek Aleksander Moczulski zajmował się pisaniem tekstów piosenek. Współpracował z zespołem Skaldowie, Markiem Grechutą, zespołem Anawa oraz grupą muzyczną Dżamble. Piosenki jego autorstwa niejednokrotnie zdobywały prestiżowe nagrody w konkursach i festiwalach (m.in. Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu).

Działalność poetycka Moczulskiego była nieograniczona. Stworzył teksty do kompozycji oratoryjnych Jana Kantego Pawluśkiewicza „Przez tę ziemię przeszedł Pan” (2005), „Radość miłosierdzia”(2009) oraz oratorium z Muzyką Zbigniewa Wodeckiego „Urbs amabilis”(2009).

Katalog on-line

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Kalendarz

Styczeń 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Czytelnia on-line IBUK LIBRA

ibuk libra

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

Bip Godło

 

facebook_page_plugin