Sławni rodem ze Stalowej Woli

Sławni rodem ze Stalowej Woli15 maja klasa VII PSP nr 7 wzięła udział w zorganizowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej zajęciach poświęconym sławnym ludziom wywodzącym się ze Stalowej Woli. A z hutniczego grodu wywodzi się wiele takich osób. Są znani w świecie kultury, nauki czy sportu. Także naukowcy. To ludzie związani z muzyką jak Konrad Mastyło – pianista z krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”, rodzina Steczkowskich (m.in. Agata Steczkowska – dyrygent, Justyna Steczkowska – piosenkarka), Ewa Strusińska – dyrygent.

Karierę muzyczną kontynuują m.in. tacy absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli jak pianista Marcin Łabaziewicz czy kompozytor i pianista jazzowy Bartosz Hadała.

Rodem ze Stalowej Woli są aktorzy: Maciej Zakościelny, Modest Ruciński oraz Omar Sangare. Do młodego pokolenia, które zdobyło rozgłos należy także tenor Andrzej Stec, pisarka Izabela Sowa, czy scenarzystka komiksowa Marzena Sowa. Hutnicze miasto to miejsce urodzenia Grzegorza Rosińskiego, znanego na całym świecie twórcy komiksów o Thorgalu. Do grona znanych plastyków dołączył także Jakub Woynarowski.

Stalowa Wola może także pochwalić się swoimi rodakami, których nazwiska zapisały się złotymi zgłoskami w historii sportu. Tu urodził się Artur Partyka – olimpijski medalista w skoku wzwyż, w Stali kariery rozpoczynali siatkarz i dwukrotny olimpijczyk – Marek Karbarz oraz Paweł Słomiński – był trenerem kadry narodowej pływaków i Otylii Jędrzejczak.

Mamy kim pochwalić się także, jeśli chodzi o naukę. Tomasz Czajka to zwycięzca licznych międzynarodowych konkursów informatycznych, prof. Robert Gwiazda – jest uznanym ornitologiem, a Mariusz Szwedo specjalistą naukowo-technicznym w Katedrze Robotyki i Mechatroniki AGH w Krakowie.