Przeczytaj „Przedwiośnie” w bibliotece

Przeczytaj „Przedwiośnie” w biblioteceI ty możesz wziąć czynny udział w tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli szuka chętnych, które wspólne z zaproszonymi osobami przeczytają w sobotę, 8 września „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Wydarzenie biblioteka przygotowuje wspólnie z Marią Bembenek, reżyserką teatru „Blagier”. Oprawę muzyczną zapewni Nadsańska Orkiestra Kameralna pod kierownictwem Edwarda Horoszki.

Powieść Żeromskiego przed stalowowolską publicznością przeczytać ma szansę w tym roku każdy z nas. Bibliotekarze i reżyserka szukają właśnie osób, które włączą się w tę inicjatywę. Zadanie nie będzie trudne: należy przeczytać fragment lektury z podziałem na role. Chętni mogą zgłaszać się osobiście do czytelni Biblioteki Głównej przy ul. ks. J. Popiełuszki, do 10 sierpnia włącznie (liczy się kolejność zgłoszeń).

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości 8 września 2018 roku. Lekturą Narodowego Czytania jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

- W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie „Przedwiośnia”. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda. Jego kopia znajduje się w czytelni Biblioteki Głównej przy ul. ks. J. Popiełuszki 10.

„Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się około 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań „Przedwiośnia”. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).