Przeczytaliśmy „Przedwiośnie” Żeromskiego

Przeczytaliśmy „Przedwiośnie” ŻeromskiegoW stalowowolskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza,  w sobotę, 8 września odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. Tym razem czytane było "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.

Zainaugurowana przez parę prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W Stalowej Woli, wydarzenie biblioteka przygotowywała wspólnie z Marią Bembenek, reżyser teatru „Blagier” ze Spółdzielczego Domu Kultury. Oprawę muzyczną zapewniła Nadsańska Orkiestra Kameralna pod kierownictwem Edwarda Horoszki z Miejskiego Domu Kultury. Była możliwość otrzymania pamiątkowej monety z tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Matryca do wybijania monety przygotowywana została przez Miejski Zakład Komunalny - Stalowowolską Strefę Gospodarczą. Z kolei białe i czerwone ciasteczka upiekła cukiernia „Cuda Wianki Słodkie” ze Stalowej Woli. Kto przyszedł z egzemplarzem powieści Stefana Żeromskiego, mógł wbić do niego okolicznościowy stempel.

Wśród lektorów byli między innymi przewodniczący rady Miejskiej Stanisław Sobieraj, radny i kierownik stalowowolskiego KRUS-u Grzegorz Męciński, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu oraz dyrektor ZSP nr 1 Agata Krzek, Paulina Miśko - dyrektor biura poselskiego Rafała Webera, starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Andres, polonistka Stanisława Bieńko-Stachyra, sekretarz Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” Agata Linek, kierownik filii nr 1 MBP Mirosław Ofiara. „Przedwiośnie” czytali także mieszkańcy: Maria Borowska, Anna Janiec, Teresa Laba, Magdalena Krawiec, Magdalena Mączka, Kornelia Rej, Dominika Socha, Sebastian Czeczot, Bartłomiej Kotwica, Bartłomiej Zaremba. Osoby, które przybyły na „Narodowe Czytanie” mogły w holu biblioteki obejrzeć wystawę o Stefanie Żeromskim, różne wydania "Przedwiośnia" oraz 44 teksty Antologii Niepodległości, w której znalazły się wiersze, powieści, eseje z różnych epok, od najdawniejszych po współczesne, piękny przekrojowy obraz naszej kultury i literatury narodowej.

„Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się około 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań "Przedwiośnia". Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).

Wystawa o twórczości Stefana Żeromskiego będzie eksponowana do końca września. Osoby zainteresowane wbiciem okolicznościowego stempla, zapraszamy do Biblioteki Głównej z własnym egzemplarzem „Przedwiośnia”.