O książce i jej historii

O książce i jej historii3 października uczniowie z PSP nr 7 uczestniczyli w MBP w zajęciach poświęconych książce i jej historii. Zanim powstała książka trzeba było umieć pisać. Pierwowzorem pisma, którym się posługujemy są rysunki, malowidła jaskiniowe - pismo obrazkowe, Pierwszą formą książki były tabliczki gliniane i pismo klinowe.

Egipcjanie posługiwali się pismem hieroglificznym, które zapisywano na zwojach papirusowych, Papirus ten był pierwszym trwałym materiałem piśmiennym , wytwarzanym z rośliny. Skomplikowany i żmudny sposób wyrabiania papirusu sprawiał, że materiał ten był bardzo drogi i ograniczał rozpowszechnianie słowa pisanego. Jeszcze droższym materiałem był pergamin wyrabiany ze skór zwierzęcych. Pergamin z czasem wyparł papirus ,gdyż można go było wyrabiać w każdym kraju, gdy papirus sprowadzano z Egiptu. W czasach papirusu i pergaminu książki przepisywano ręcznie przez skrybów i zakonników. Książki były przepisywane niezwykle starannie i pięknie ozdobione ( książka średniowieczna). Pojawienie się druku musiało być poprzedzone wynalazkiem jeszcze innego, nowego materiału piśmiennego, znacznie tańszego, dzięki czemu książka mogła stać się dostępna większej ilości ludzi. Takim wynalazkiem okazał się papier. Tak powstawała i przeobrażała się książka poprzez wieki. " Słowa ulatują, pisma pozostają" - mówi przysłowie rzymskie. Uczniowie rozwiązywali zadania oraz zapoznali się z rekwizytami i książkami związanymi z tematem zajęć.