Andrzejkowe zabawy w Filii Nr 1

Andrzejkowe zabawy w Filii Nr 1W tym tygodniu, w Oddziale dla Dzieci było gwarno i wesoło. Poruszenie to wiązało się zabawami andrzejkowymi, na które zaproszeni zostali uczniowie klas drugich i trzecich ze SP Nr 3. Dzieci wysłuchały kilku informacji na temat dawnych zwyczajów dotyczących andrzejek i katarzynek, których najważniejszym elementem są wróżby i przepowiednie.

Kiedyś dotyczyły one głównie spraw związanych z zamążpójściem lub ożenkiem, ale my dołączyliśmy do nich także próby odczytania przyszłości pod innym względem np. sukcesów szkolnych, wykonywanego zawodu itp.
Dzieci losowały gwiazdę z przepowiednią z magicznej tacy. Wybierały kolorowe kółka, aby dowiedzieć się co ich czeka w ciągu kilku najbliższych dni, itp. W odgadywaniu przyszłości pomagały również rekwizyty typu: sznurówka, szpilki, czy filiżanki. Na koniec osobno chłopcy i dziewczęta losowały imiona swoich przyszłych współmałżonków. Uczestnicy zabawy poznali również horoskop numerologiczny.

Wszystkie przepowiednie były oczywiście traktowane z przymrużeniem oka i humorem, ale mimo to wywoływały mnóstwo emocji.

Wrzesień 2018