Spotkania z dobrą książką – „Z dziejów powiedzeń i nazw”

Spotkania z dobrą książką – „Z dziejów powiedzeń i nazw”W dniu 16 stycznia w Filii nr 2 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie czytelnicze dla członków Parafialnego Klubu Seniora “Na Zatorzu”. Cykl „Spotkania z dobrą książką” jest okazją do prezentowania dobrych czytadeł znanych lub mniej znanych pisarzy oraz do zapoznania sie z książkami z różnych dziedzin życia i wiedzy o nim.

Hasło wtorkowego spotkania brzmiało: „Z dziejów powiedzeń i nazw”. Przysłowia, powiedzonka czy powiedzenia towarzysza nam na co dzień w mowie potocznej. Każde z nich ma swoją historię. Niektóre mają swój rodowód w dawnej obyczajowości, wierzeniach, inne związane są z faktami historycznymi czy anegdotami a jeszcze inne powstały w czasach obecnych.

Uczestnicy Klubu Seniora zapoznali się z książkami Jerzego Bralczyka: „Mój język prywatny”, „W drogę!!!” i „Leksykon nowych zdań polskich” oraz Władysława Kopalińskiego „Kot w worku czyli z dziejów powiedzeń i nazw”. W pierwszej części spotkania klubowicze poznali historię i znaczenie powiedzeń i cytatów, takich jak: „Pieczone gołąbki nie przyjdą same do gąbki”, „Na zdrowie!”, ,,Spieszmy się kochać ludzi bo tak szybko odchodzą”, „Cała sala śpiewa z nami”, czy też „A mnie się marzy kurna chata”. Dla wszystkich były to bardzo ciekawe informacje i uczestnicy spotkania brali czynny udział w pogłębianiu wiedzy w tym zakresie.

W drugiej części programu spotkania, obecni rozwiązywali quiz: „ Skąd pochodzi cytat? I „Kto to powiedział?

Kolejne spotkanie czytelnicze odbędzie się w lutym  a tematem przewodnim będą „Literatów podróże po świecie”.

Katalog online

Logowanie do konta