Jan Marcin Szancer - malarz "dziecięcych marzeń"

Jan Marcin Szancer - malarz "dziecięcych marzeń"Filia nr 2 w ramach zajęć z cyklu “Mali odkrywcy biblioteki”przygotowała pogadankę i wystawę na temat życia i twórczości Jana Marcina Szancera z okazji 116 rocznicy urodzin. To jeden z najwybitniejszych polskich rysowników XX wieku, na jego ilustracjach wychowały się miliony polskich dzieci. Świat, który przedstawiał przepełniony był fantastyką i skłaniał do dalszego poznania.

Zilustrował około 240 książek, m. in. Brzechwy, Tuwima , Mickiewicza czy Andersena. Dzieci ze świetlicy PSP nr 4 , po zwiedzeniu wystawy wysłuchały części teoretycznej zajęć. Poznały “szancerowski” styl : kolorystykę w której dominują brązy, odważną kompozycję , specyficzne sylwetki bohaterów często w teatralnych pozach. Następnie miały wykonać ilustrację do wysłuchanego fragmentu baśni wzorując się na tym stylu, pozwoliło to im, poczuć się uczniami mistrza zwanego “ królem ilustratorów”.