A- A A+

X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu"Historia i kultura Żydów Rozwadowa naszym wspólnym dziedzictwem" tak zatytułowano sesję naukową jaką zorganizowano 24 stycznia w stalowowolskiej bibliotece. Impreza pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, zapoczątkowała stalowowolskie jubileuszowe X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu.

Na sesji naukowej, zorganizowanej przez samorząd Stalowej Woli wraz z Prezydentem Miasta Lucjuszem Nadbereżnym, prof. URz dr hab. Elżbieta Rączy (Zakład Historii i Kultury Żydów IH URz), wygłosiła ciekawy wykład i opisała postawy Polaków wobec Żydów na Podkarpaciu,

Reprezentujące stalowowolskie Muzeum Regionalne Elżbieta Skromak i Aneta Garanty wygłosiły prelekcje "Przedwojenne miasteczko Rozwadów miejscem dialogu wielokulturowego" oraz "Losy żydowskiej społeczności Rozwadowa w czasie II wojny światowej". Bardzo ciekawe wystąpienie  należało również do Grzegorza Wołoszyna, który zaprezentował losy swojego dziadka – mieszkańca Niska, który z narażeniem życia własnego i rodziny, ocalił podczas wojny życie sandomierskiego kupca żydowskiego pochodzenia i jego żony, ukrywając ich przez 15 miesięcy w stodole.

Na zakończenie spotkania w bibliotece Anita Ryba ze stalowowolskiego magistratu opowiedziała o rewitalizacji historycznej dzielnicy Stalowej Woli – Rozwadowa.

Zgromadzeni, którzy szczelnie zapełnili salę konferencyjną obiektu biblioteki przy ul. ks. J. Popiełuszki 10, mieli okazję obejrzeć również projekcje trzech filmów  "Zarażeni życiem" i "Dom" autorstwa młodzieży z Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Stalowej Woli oraz "Niemiecki obóz pracy dla Żydów w Stalowej Woli" autorstwa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. T. Kościuszki w Stalowej Woli.

Sesji naukowej towarzyszyła wystawa „Prywatna wojna doktorów Łazowskiego i Matrulewicza”, którzy to symulując epidemię tyfusu wstrzymali wywózkę ludności Stalowej Woli i okolic do robót przymusowych i obozów koncentracyjnych.

Ostatnim stalowowolskim akcentem X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu była wycieczka do Rozwadowa - dzielnicy Stalowej Woli, zwiedzanie Muzeum Regionalnego oraz miejsc związanych z historią Żydów rozwadowskich.

Katalog on-line

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Kalendarz

Styczeń 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Czytelnia on-line IBUK LIBRA

ibuk libra

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

Bip Godło

 

facebook_page_plugin