X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu"Historia i kultura Żydów Rozwadowa naszym wspólnym dziedzictwem" tak zatytułowano sesję naukową jaką zorganizowano 24 stycznia w stalowowolskiej bibliotece. Impreza pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, zapoczątkowała stalowowolskie jubileuszowe X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu.

Na sesji naukowej, zorganizowanej przez samorząd Stalowej Woli wraz z Prezydentem Miasta Lucjuszem Nadbereżnym, prof. URz dr hab. Elżbieta Rączy (Zakład Historii i Kultury Żydów IH URz), wygłosiła ciekawy wykład i opisała postawy Polaków wobec Żydów na Podkarpaciu,

Reprezentujące stalowowolskie Muzeum Regionalne Elżbieta Skromak i Aneta Garanty wygłosiły prelekcje "Przedwojenne miasteczko Rozwadów miejscem dialogu wielokulturowego" oraz "Losy żydowskiej społeczności Rozwadowa w czasie II wojny światowej". Bardzo ciekawe wystąpienie  należało również do Grzegorza Wołoszyna, który zaprezentował losy swojego dziadka – mieszkańca Niska, który z narażeniem życia własnego i rodziny, ocalił podczas wojny życie sandomierskiego kupca żydowskiego pochodzenia i jego żony, ukrywając ich przez 15 miesięcy w stodole.

Na zakończenie spotkania w bibliotece Anita Ryba ze stalowowolskiego magistratu opowiedziała o rewitalizacji historycznej dzielnicy Stalowej Woli – Rozwadowa.

Zgromadzeni, którzy szczelnie zapełnili salę konferencyjną obiektu biblioteki przy ul. ks. J. Popiełuszki 10, mieli okazję obejrzeć również projekcje trzech filmów  "Zarażeni życiem" i "Dom" autorstwa młodzieży z Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Stalowej Woli oraz "Niemiecki obóz pracy dla Żydów w Stalowej Woli" autorstwa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. T. Kościuszki w Stalowej Woli.

Sesji naukowej towarzyszyła wystawa „Prywatna wojna doktorów Łazowskiego i Matrulewicza”, którzy to symulując epidemię tyfusu wstrzymali wywózkę ludności Stalowej Woli i okolic do robót przymusowych i obozów koncentracyjnych.

Ostatnim stalowowolskim akcentem X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu była wycieczka do Rozwadowa - dzielnicy Stalowej Woli, zwiedzanie Muzeum Regionalnego oraz miejsc związanych z historią Żydów rozwadowskich.

Katalog online

Logowanie do konta