Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech
A- A A+

Biblioteka Główna czynna - pon. 11:00 do 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 1 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 2 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 3 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 5 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu"Historia i kultura Żydów Rozwadowa naszym wspólnym dziedzictwem" tak zatytułowano sesję naukową jaką zorganizowano 24 stycznia w stalowowolskiej bibliotece. Impreza pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, zapoczątkowała stalowowolskie jubileuszowe X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu.

Na sesji naukowej, zorganizowanej przez samorząd Stalowej Woli wraz z Prezydentem Miasta Lucjuszem Nadbereżnym, prof. URz dr hab. Elżbieta Rączy (Zakład Historii i Kultury Żydów IH URz), wygłosiła ciekawy wykład i opisała postawy Polaków wobec Żydów na Podkarpaciu,

Reprezentujące stalowowolskie Muzeum Regionalne Elżbieta Skromak i Aneta Garanty wygłosiły prelekcje "Przedwojenne miasteczko Rozwadów miejscem dialogu wielokulturowego" oraz "Losy żydowskiej społeczności Rozwadowa w czasie II wojny światowej". Bardzo ciekawe wystąpienie  należało również do Grzegorza Wołoszyna, który zaprezentował losy swojego dziadka – mieszkańca Niska, który z narażeniem życia własnego i rodziny, ocalił podczas wojny życie sandomierskiego kupca żydowskiego pochodzenia i jego żony, ukrywając ich przez 15 miesięcy w stodole.

Na zakończenie spotkania w bibliotece Anita Ryba ze stalowowolskiego magistratu opowiedziała o rewitalizacji historycznej dzielnicy Stalowej Woli – Rozwadowa.

Zgromadzeni, którzy szczelnie zapełnili salę konferencyjną obiektu biblioteki przy ul. ks. J. Popiełuszki 10, mieli okazję obejrzeć również projekcje trzech filmów  "Zarażeni życiem" i "Dom" autorstwa młodzieży z Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Stalowej Woli oraz "Niemiecki obóz pracy dla Żydów w Stalowej Woli" autorstwa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. T. Kościuszki w Stalowej Woli.

Sesji naukowej towarzyszyła wystawa „Prywatna wojna doktorów Łazowskiego i Matrulewicza”, którzy to symulując epidemię tyfusu wstrzymali wywózkę ludności Stalowej Woli i okolic do robót przymusowych i obozów koncentracyjnych.

Ostatnim stalowowolskim akcentem X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu była wycieczka do Rozwadowa - dzielnicy Stalowej Woli, zwiedzanie Muzeum Regionalnego oraz miejsc związanych z historią Żydów rozwadowskich.

Aplikacja Sowa MOBI

Katalog on-line

Wyszukaj w katalogu online

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Wolne lektury

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

facebook_page_plugin
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech