Za nami ii edycja konkursu „polszczyzna bez tajemnic”

Za nami ii edycja konkursu „polszczyzna bez tajemnic”W sobotę, 7 kwietnia, w stalowowolskiej Bibliotece Międzyuczelnianej odbyła się druga edycja konkursu „Polszczyzna bez tajemnic”. Miłośnicy ojczystej mowy mieli też okazję wysłuchać wykładu znanego językoznawcy - prof. Andrzeja Markowskiego.

Organizatorami konkursu były Powiat Stalowowolski oraz Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu Filia w Stalowej Woli. Konkurs skierowany był do osób od 16 roku życia (z wyjątkiem polonistów) i podobnie jak w roku ubiegłym - cieszył się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego regionu. W sumie wzięło w nim udział 60 uczestników, którzy musieli zmierzyć się z 21 trudnymi, nieraz bardzo podchwytliwymi pytaniami dotyczącymi m.in. gramatyki i ortografii. Ich autorką była Anna Garbacz, odpowiadająca m.in. za cykliczne stalowowolskie dyktando „Gżegżółki”.

Zmagania miały formę testu, z którym najlepiej poradził sobie Piotr Godula. Co ciekawe, to jego drugie zwycięstwo w tym konkursie, ponieważ był on jego tryumfatorem również w roku ubiegłym. II miejsce zajął Aleksander Koper, zaś III – Dorota Skrzeszewska. Wszyscy otrzymali nagrody pieniężne, które dla zdobywców I oraz II miejsca ufundował Powiat Stalowowolski, a dla laureatki III miejsca – Miasto Stalowa Wola.

Zadowolenia z dużego zainteresowania wydarzeniem nie ukrywał Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski. – To bardzo budujące, że tyle osób pielęgnuje nasz ojczysty język, że zależy im aby poprawnie się wysławiać i bezbłędnie posługiwać polszczyzną. A już szczególnie cieszy mnie, że tak dużą część spośród wszystkich uczestników konkursu stanowiła młodzież – mówi starosta Zarzeczny.

Wzorem roku ubiegłego, pytania konkursowe omówił zaproszony do udziału w wydarzeniu profesor Andrzej Markowski – Przewodniczący Rady Języka Polskiego. Następnie wygłosił wykład pt. „Współczesna polska grzeczność językowa”, a także odpowiadał na liczne pytania dotyczące języka polskiego.