Minister na konferencji w bibliotece

Minister na konferencji w biblioteceMinister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński wziął udział w piątek, 12 października w konferencji naukowej „W stronę Niepodległej” na temat gospodarki, przedsiębiorczości i kapitału, jaka odbyła się w bibliotece.

Organizatorami konferencji było Województwo Podkarpackie, Miasto Stalowa Wola, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Uniwersytet Rzeszowski.

- Myślę, że ta dzisiejsza konferencja, te dzisiejsze przemyślenia z perspektywy stu lat odzyskania przez Polskę niepodległości, osiemdziesięciolecia Miasta Stalowej Woli, to chyba najlepszy przykład tego, jak również dzisiaj należy patrzeć na przyszłość polskiej gospodarki, urbanistyki, tego, jak należy planować miasto, dobre miejsce do życia pod względem zapewnienia miejsca pracy, ale również rozwoju osobistego, patrzenia na kwestie edukacji. To jest przykład Stalowej Woli. Chciałbym życzyć zebranym tutaj decydentom, szczególnie panu ministrowi, aby właśnie ta Stalowa Wola towarzyszyła jako idea, jako myśl budowania silnej, niezależnej polskiej gospodarki we wszystkich decyzjach na przyszłość- mówił otwierając konferencję prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

W konferencji wzięli udział nie tylko naukowcy, lecz również uczestnicy życia publicznego– przedstawiciele biznesu, samorządów, organizacji pozarządowych. Odczytano także list m.in. Marszałka RP Marka Kuchcińskiego, Wojewody Podkarpackiej Ewy Leniart, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.

- To był dla nas bardzo ważny rok dla Polski, dla Stalowej Woli. Świętujemy 100- lecie odzyskania niepodległości, świętujemy również 80- lecie powstania Stalowej Woli. Faktycznie Polska kiedy odzyskiwała niepodległość wyglądała całkiem inaczej. Kraj był mocno zniszczony. Podczas II wojny światowej zniszczono około 30% naszego majątku. Olbrzymim wyzwaniem było zintegrowanie terenów trzech zaborów. Do dzisiaj zastanawiamy się czy te efekty społeczne, gospodarcze, które obserwujemy w naszym kraju nadal jeszcze nie są reminiscencją tej naszej przeszłości. Kraj był zniszczony wojną gospodarka była w rozsypce, a my w dodatku musieliśmy jeszcze walczyć o nasze granice- mówił minister Kwieciński, podczas wykładu inauguracyjnego.

Konferencja odbyła się w ramach wydarzenia pn. Spotkania z Niepodległą, których organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.