Młodzi poeci zaprezentują almanach

Młodzi poeci zaprezentują almanach27 października  2018 r. o godzinie 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Wańkowicza  odbędzie się promocja almanachu twórczości dzieci i młodzieży  „Po kamykach dorastania 2”.

Tytuł tomiku nawiązuje do pierwszego zbiorku wierszy uczestników warsztatów poetyckich, który został wydany 10 lat temu w 2008 r.

W nowym almanachu zostały zamieszczone wiersze 21 uczestników Warsztatów Literackich „Wers”, którzy uczęszczali na zajęcia w latach 2009-2018 oraz mogli wykazać się własną twórczością. Spośród ich wierszy wybrane zostały do druku te utwory, które były nagrodzone w Turniejach Jednego Wiersza, są charakterystyczne dla autora oraz – według prowadzących zajęcia – są najlepsze.

W ciągu 18 lat swej działalności Warsztaty Literackie „Wers” mogą poszczycić się sukcesami młodych poetek (liczne nagrody w ogólnopolskich i regionalnych konkursach, 5 osób wydało tomiki autorskie), a prowadzące warsztaty otrzymały Nagrodę Prezydenta Miasta Stalowa Wola „Gałązkę Sosny” w 2004 r. za upowszechnianie literatury wśród dzieci i młodzieży oraz Nagrodę Starosty Stalowowolskiego „Animator kultury 2015”. Dorobek twórczy uczestników Warsztatów Literackich „Wers” prezentowany był dorocznie od 2005 r. w programach artystycznych pt. „Słowa muzyką malowane”. Od 2009 r. Warsztaty Literackie „Wers” działają w ramach zadania „Wzbogacenie  oferty kulturalnej dla mieszkańców Stalowej Woli” finansowanego ze środków Gminy Stalowa Wola.

– Celem naszym jako prowadzących zajęcia jest dyskretne towarzyszenie młodym ludziom w ich poszukiwaniach twórczych oraz motywowanie do zapisywania swych obserwacji, przeżyć, refleksji. A efektem tej działalności jest kolejny almanach twórczości literackiej dzieci i młodzieży ze Stalowej Woli – „Po kamykach dorastania 2” wydany przez tarnobrzeski oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich –  mówią obecnie prowadzące warsztaty Stanisława Bieńko-Stachyra i Joanna Rybak. Do roku 2010 młodzi poeci szlifowali swoje talenty także pod okiem polonistki Anny Żywczyk.

W ramach spotkania zaprezentowana będzie twórczość młodych adeptów pióra, wspomnienie o 18-letniej działalności Wers-u, piosenki w wykonaniu solistek ze studia wokalnego „Vivo” ze Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli pod kierownictwem Ewy Woynarowskiej.

Zapraszamy byłych uczestników warsztatów literackich „Wers” i wszystkich sympatyków poezji na wieczór promujący twórczość młodych poetów ze Stalowej Woli do MBP przy ul. ks. J. Popiełuszki 10, na II piętro do sali konferencyjnej.