Godzinami o książkach – „Ganbare! Warsztaty umierania”

Godzinami o książkach – „Ganbare! Warsztaty umierania”W środę, 11 października o godzinie 17.00 w Filii Nr 2, przy ulicy Siedlanowskiego 3, odbędzie się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Rozmowy będą się toczyć wokół książki Katarzyny Boni pt. Ganbare! Warsztaty umierania ”.

Ganbare! Kiedy w Japonii chcesz kogoś zmotywować do działania : wołasz Ganbare! Daj z siebie wszystko! Trzymaj się! Dasz rade! Od 2011 roku to okrzyk, który na zniszczonej północy Japonii słychać  wszędzie.
„Ganbare! Warsztaty umierania” to reportaż o Japonii dotkniętej w marcu 2011 roku przez trzy kataklizmy: trzęsienie ziemi, wywołane nim tsunami i awarię w elektrowni Fukishima, która doprowadziła do skażenia rozległy region kraju. Katarzyna Boni po kilku latach od tragicznych wydarzeń, w których zginęło prawie 20 tysięcy Japończyków, przyjeżdża na wyspy i spotyka się z ocalałymi. Reporterka opisuje m.in. warsztaty umierania; wyprawy nurków-amatorów, którzy poszukują ciał zaginionych bliskich; mężczyznę, który rozmawia z duchami.
Podczas środowego spotkania poszukamy odpowiedzi na pytania: Czy potrafimy współczuć ludziom, choć dzieli nas tysiące kilometrów?  Jak ludzie próbują poradzić sobie z tragedią, stratą wszystkiego co dotychczas mieli a w dodatku nie mogą wrócić na teren przez nich zamieszkiwany?  Czy można pogodzić się z takim dramatem i żyć dalej? ? Czy potrafimy docenić nawet najzwyklejsze chwile naszego życia?