Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach HolokaustuSesja naukowa "Historia i kultura Żydów Rozwadowa naszym wspólnym dziedzictwem" jaka odbędzie się 24 stycznia w stalowowolskiej bibliotece, pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, zapoczątkuje stalowowolskie jubileuszowe X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu.

Samorząd Stalowej Woli wraz z Prezydentem Miasta Lucjuszem Nadbereżnym, pragnie serdecznie zaprosić mieszkańców miasta, szkoły i nauczycieli, instytucje i organizacje zajmujące się popularyzowaniem historii a także dziedzictwa kulturowego regionu do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu, aby poznać bogatą historię i kulturę mieszkańców historycznej dzielnicy Stalowej Woli - Rozwadowa oraz problematykę Holokaustu. Wojna przyniosła rozwadowskim Żydom tragiczny los. Większość z nich nie doczekała końca okupacji. Rozproszeni po obozach, stali się ofiarami nazistowskiej idei eksterminacji. Tym, którzy przeżyli, nie udało się powrócić do powojennego Rozwadowa.

Podczas sesji zaprezentowane zostaną relacje ocalonych z Holokaustu i ich rodzin, jak również osób - nazwanych Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata. Młodzież szkolna ze stalowowolskich szkół wyreżyserowała krótkie filmy ukazujące epizody Żydów rozwadowskich z okresu II wojny światowej.

W X Obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu wezmą udział goście reprezentujący różne organizacje i instytucje zarówno z polski, jak i z zagranicy, oraz przedstawiciele środowisk naukowych.

Niech pamięć o dawnych mieszkańcach Rozwadowa, którzy przez kilka stuleci tworzyli wielokulturową symbolikę Rozwadowa zostanie jeszcze raz odkryta na nowo. Poznajmy nieistniejący już świat małego przedwojennego miasteczka, gdzie ludność polska i żydowska żyła w sąsiedztwie, świat, który w brutalny sposób zniszczył wybuch II wojny światowej i okrucieństwo, jakie niósł ze sobą niemiecki nazizm.

Sesja naukowa odbędzie się 24 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Popiełuszki 10. Wstęp wolny.

Szczegółowy program:

10:00 - 10.05 - Oficjalne rozpoczęcie i wystąpienie Lucjusza Nadbereżnego Prezydenta Miasta Stalowej Woli

10:05 - 10.30 - Emisja filmu pt. "Zarażeni życiem" i "Dom" autorstwa młodzieży z Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Stalowej Woli oraz filmu pt. "Niemiecki obóz pracy dla Żydów w Stalowej Woli" autorstwa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. T. Kościuszki w Stalowej Woli

10:30 - 10:50 - prof. URz dr hab. Elżbieta Rączy (Zakład Historii i Kultury Żydów IH URz), "Postawy Polaków wobec Żydów na Podkarpaciu"

10:50 - 11:10 - Elżbieta Skromak (Muzeum Regionalne w Stalowej Woli), "Przedwojenne miasteczko Rozwadów miejscem dialogu wielokulturowego"

11:10 - 11:30 - Aneta Garanty (Muzeum Regionalne w Stalowej Woli), "Losy żydowskiej społeczności Rozwadowa w czasie II wojny światowej"

11:30 - 11:50 - Anita Ryba (Urząd Miasta Stalowej Woli), "Rewitalizacja historycznej dzielnicy Stalowej Woli - Rozwadowa"

11:50 - 12.40 - Wspomnienia ocalonych z Holokaustu i ich rodzin oraz rodzin osób ratujących społeczność żydowską: Małka Shacham Doron (Mitzpe Ramon - Izrael, Rymanów - Polska), Grzegorz Wołoszyn (Stalowa Wola)

12:40 - 13:00 - Przerwa kawowa (Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Wańkowicza)

15:00 - Zakończenie

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu