Moniuszkowski ekslibris

Celem konkursu było uczczenie dwusetnej rocznicy urodzin i popularyzacja dorobku twórczego Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, miłośnika folkloru i piewcy tradycji narodowej; zainteresowanie utworami kompozytora i ich rolą w krzewieniu patriotyzmu i podtrzymywaniu polskości w czasach zaborów; ujawnienie i rozbudzanie talentów plastycznych dzieci i młodzieży;  zainteresowanie dzieci i młodzieży ciekawą formą wyrażania swoich myśli i  koncepcji twórczych (forma ekslibrisu).

Prace plastyczne miały być  zainspirowane życiem i twórczością kompozytora.

Na konkurs wpłynęło 301 prac uczniów klas IV-VI szkół podstawowych (212 prac) i klas VII-VIII (89 prac)  (PSP nr 2, 3, 4, 7, 9, 11, 12, Katolickiej Szkoły Podstawowej  w Stalowej Woli, PSP w Chwałowicach, Majdanie Zbydniowskim i Wólce Turebskiej, Kotowej Woli, Zaleszanach, Stanach, Pysznicy, Woli Rzeczyckiej, Radomyślu nad Sanem, Krzakach, Zbydniowie,  Zaklikowie).

Komisja w składzie: Jadwiga Kukuła - plastyk, przewodnicząca oraz Joanna Rybak i Agnieszka Stan - pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli w kategorii szkół podstawowych klas IV-VI przyznała miejsca:

I miejsce – Karolina Woś PSP nr 12

I miejsce – Bartłomiej Życzyński PSP nr 12

II miejsce – Nina Mroczek PSP nr 4

II miejsce – Sofiia  Stashkiv PSP nr 2

III miejsce - Zuzanna Krawiec – Katolicka Szkoła Podstawowa w Stalowej Woli

Komisja przyznała także wyróżnienia:

- Julia Olejnik PSP w Zbydniowie

- Anna Adamczyk PSP nr 9

- Marcel Kuziora PSP nr 12

- Aleksandra Paszko PSP nr 12

W kategorii uczniów klas VII-VIII przyznano następujące miejsca:

I miejsce – Justyna  Laba PSP w Chwałowicach

I miejsce - Zuzanna Wójcik PSP nr 12

II miejsce Gabriela Motyka PSP nr 12

II miejsce –Jeremi Szcześniak  PSP nr 4

III miejsce – Julia Jonaszek PSP nr 12

III miejsce – Szymon Wójcik PSP nr 7

Przyznano także wyróżnienia:

Julita Pacuła PSP nr 3

Dagmara Adamczyk PSP nr 9

Dominika Herdzik PSP nr 12

Uroczystość wręczenia nagród uświetnił występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. I. Paderewskiego w Stalowej Woli. W ich wykonaniu zgromadzeni goście wysłuchali dwóch pieśni Stanisława Moniuszki. Dla laureatów konkursu zaśpiewali uczniowie Piotra Szpary - Magdalena Grzybowska i Adrian Pikor. Wokalistom akompaniował pianista i pedagog PSM Ryszard Marchewka. Do końca listopada w bibliotece czynna będzie pokonkursowa wystawa wszystkich prac.

Na safari z Robertem Gondkiem
Biblioteka Główna - Popiełuszki 10