Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech
A- A A+

Biblioteka Główna czynna - pon. 11:00 do 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 1 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 2 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 3 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 5 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Stalowowolanie wypożyczyli ponad 214 tysięcy książek i prawie 12 tysięcy audiobooków

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Aktualny stan księgozbioru biblioteki to 232.271 książek i 5569 innych dokumentów bibliotecznych – tzw. zbiorów specjalnych. W 2017 roku biblioteka kupiła 9927 nowych pozycji. Część zbiorów pozyskano dzięki Wieloletniemu Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa MKiDN – zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych, realizowanego za pośrednictwem Biblioteki Narodowej.

Według wyliczeń, w bibliotecznych czytelniach, wypożyczalniach i czytelniach internetowych odnotowano ponad 152 tysięcy odwiedzin. Czytelnicy skorzystali w naszych czytelniach z prawie 8000 woluminów, a ponad 27.000 razy sięgnęli po czasopisma. Użytkownikom biblioteka może zaproponować 77 tytułów prasowych.

 

Co czytamy, czego słuchamy?

Z elektronicznego systemu ewidencji funkcjonującego w Bibliotece Głównej i we wszystkich filiach wiemy, że najchętniej wypożyczaną książką 2017 roku w Wypożyczalni Głównej była, tak jak przed rokiem powieść amerykańska „Doskonały dzień” Richarda Paula Evansa. Na drugim miejscu polska powieść „Bezdomna” Katarzyny Michalak, a na trzecim „Cygańska Madonna” angielska powieść obyczajowa, której autorką jest Santa Montefiore. W Filii nr 1 Oddział dla Dzieci przy ul. Staszica najchętniej wypożyczano „Opowieści z Narni: Lew, Czarownica i stara szafa” C.S. Lewisa,  zaś w Filii nr 2 największą popularnością cieszyły się powieści polskie „Jak u siebie” Izabeli Frączyk  oraz „Całkiem Nowe życie” Marii Ulatowskiej. W Filii nr 3 z kolei królowały kryminały Remigiusza Mroza „Behawiorysta”, „Ekspozycja”, a  w Filii nr 5 – na osiedlu „Hutnik” największą popularnością cieszyły się  powieści amerykańskie: „Plan na życie” Kristin Harmel oraz „Nagroda” Danielle Steel.

W Multitece Biblioteki Głównej najchętniej wypożyczaną przez dzieci książką były lektury szkolne: „Hobbit czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkiena i „Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. W wypożyczalni audiobooków prym wiodą również lektury szkolne: „Szatan z siódmej klasy: Kornela Makuszyńskiego i „Ania z Zielonego wzgórza” L. M. Montgomery, ale czytelnicy mogą wybierać w              ponad 5 i pół tys. książkach mówionych.

 

Spotkania z pisarzami i wystawy

W 2017 roku zorganizowano w MBP 15 spotkań autorskich. Hitem frekwencyjnym okazało się lutowe spotkanie, którego bohaterem był ojciec Leon Knabit OSB – benedyktyn, publicysta, w latach 2001-2002 przeor opactwa benedyktynów w Tyńcu. Zakonnik opowiadał o swoich książkach, doświadczeniach, refleksjach ze spotkań z ludźmi. Mimo że skończył 87 lat, jest młody duchem, prowadzi bloga, jest otwarty na innych i rozumie rozterki współczesnych. W swoich książkach w prosty i zrozumiały sposób przybliża ludziom Boga. Nie potępia, tylko podnosi na duchu, nie ocenia, tylko daje wskazówki do wartościowego życia. Duża sala, w której odbywało się spotkanie, wypełniła się po brzegi. Ojciec Leon odpowiedział na mnóstwo pytań, z wielką cierpliwością rozdawał autografy, mając dla każdego z osobna dobre słowo. Spotkanie odbyło się w Tłusty Czwartek, z tej okazji wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani pączkami.

Tłumy czytelników zjawiły się również na spotkaniu z Arkadym Pawłem Fiedlerem. To spotkanie odbyło się w ramach Nocy Bibliotek 12 maja. Autor przedstawił czytelnikom prezentację i krótkie filmy o swojej 3,5 miesięcznej podróży maluchem z Egiptu do RPA. Uczestnicy spotkania mogli podziwiać piękno przyrody i kulturę mieszkańców Afryki. Nie brakowało humorystycznych opowieści o Małym Fiacie, który wraz z kierowcą przejechał tysiące kilometrów w tabunach kurzu i błota. Wszyscy chętni mogli zakupić książkę autora „Maluchem przez Afrykę” oraz płytę DVD z zapisem podróży

Stalową Wolę odwiedziła również Magdalena Grzebałkowska  - reporterka, autorka książek „1945. Wojna i pokój”, „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „Beksińscy. Portret podwójny”. Autorka opowiadała o swojej twórczości i odpowiadała na dociekliwe pytania czytelników. Spotkanie było bardzo interesujące, uczestnicy chętnie nabywali książki autorki z autografem.

W Bibliotece Głównej oraz jej filiach zorganizowano w minionym roku 17 konkursów, czytelnicy mogli obejrzeć 90 wystaw. W MBP prezentowano kilkanaście lalek, autorstwa artystki Pauliny Kary, wykonanych z ceramiki, z użyciem różnych materiałów wykończeniowych. Była wystawa planszy z biografiami Żołnierzy Wyklętych z powiatu stalowowolskiego, własności  Fundacji KEDYW, Fundacji „Przywróćmy pamięć” oraz Stowarzyszenia Historyczno-Rekonstrukcyjnego „Partyzant” w Stalowej Woli.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się „Przedmioty codziennego użytku z okresu PRL”- wystawa naczyń, sprzętów gospodarstwa domowego, RTV, zabawek, przyborów szkolnych, podręczników, książek, przedmiotów bibliotecznych. Wystawa zorganizowana w ramach Nocy Bibliotek, została nawet przedłużona na prośbę czytelników.

W bibliotece podziwiać można było również „Ponadczasowy Stambuł”. Wystawa zawierała 40 plansz pokazujących historyczne dzielnice Stambułu. Autorem głównie czarno-białych zdjęć, był fotograf Mustafa Dedeoglu. Wystawa została zorganizowana przez ambasadę Republiki Turcji wraz z Centrum Kultury Tureckiej w Warszawie.

 

Aktywna biblioteka

Co miesiąc, w roku szkolnym spotykają się w MBP członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci czy uczestnicy warsztatów literackich. Niezmiennym powodzeniem cieszą się zajęcia dla dzieci w ramach „Lata w bibliotece” i „Ferii w bibliotece” podobnie jak zorganizowana w Stalowej Woli po raz trzeci „Noc w Bibliotece”. Setki dzieci uczestniczyło w różnych kreatywnych zajęciach, tak w siedzibie głównej, jak i wszystkich  filiach MBP. Sporym zainteresowaniem cieszą się kiermasze tanich książek, których i w 2017 roku nie brakowało. Bibliotekarki przeprowadziły szereg lekcji bibliotecznych, pogadanek, dyskusji i spotkań z książką. Zorganizowano Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Wzięliśmy udział w biciu rekordu czytania w jednym momencie „Jak nie czytam jak czytam”, obchodziliśmy „Ogólnopolski Tydzień Bibliotek”, „Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom”, „Stalowowolskie Dni Książki”. Przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji „Przerwa na wspólne czytanie” polegającej na głosowaniu na naszą bibliotekę. Dzięki naszym czytelnikom i sympatykom zajęliśmy 175. miejsce w Polsce i 8 w województwie. Stalowowolska MBP włączyła się w szereg imprez współorganizowanych z innymi podmiotami. Biblioteka uczestniczyła m. in. w stalowowolskim świętowaniu 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości razem z prezydentem RP Andrzejem Dudą i prezydentem Stalowej Woli Lucjuszem Nadbereżnym oraz XXII- leciu powstania MOSiR.

 

Laury dla biblioteki

MBP w Stalowej Woli została uhonorowana II miejscem w ogólnopolskim konkursie „Tydzień Bibliotek 2017” pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!”, zorganizowanym przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie. Komisja konkursowa tegorocznej edycji nagrody doceniła imprezę Noc Bibliotek pod hasłem „Obywatelko/Obywatelu witamy w PRL-u”. Nagrodą był zestaw książek: dla dzieci, dorosłych oraz popularnonaukowych, które są już dostępne dla stalowowolskich czytelników. Dyplom został wręczony na uroczystości 100-lecia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Bibliotece Narodowej. Za atrakcyjną „Noc Bibliotek” stalowowolska placówka została również nagrodzona przez Zarząd Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Okręgu Podkarpackiego w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie. Zdobyliśmy I miejsce.

W 2017 roku strona MBP: www.biblioteka.stalowawola.pl odnotowała ponad 132 tysięcy odsłon. Można tam zapoznać się z bieżącymi wydarzeniami w MBP, bez wychodzenia z domu przeglądać katalog książek i zarezerwować wybrane pozycje. Tam również, za pośrednictwem Stalowowolskiej Biblioteki Cyfrowej czytelnicy mają m.in. dostęp do archiwalnych numerów „Socjalistycznego Tempa” i „Sztafety”.

Aplikacja Sowa MOBI

Katalog on-line

Wyszukaj w katalogu online

Najbliższe wydarzenia

Na safari z Robertem Gondkiem
Biblioteka Główna - Popiełuszki 10
24 Kwi 2024
18:00 - 20:00

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Wolne lektury

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

facebook_page_plugin
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech