Dzieciom czytali sportowcy i nie tylko

Dzieciom czytali sportowcy i nie tylko Zakończył się XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, organizowany przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”. W stalowowolskiej bibliotece podsumowano szereg wydarzeń, które przygotowano specjalnie z tej okazji.

W Bibliotece Głównej MBP tydzień czytania zainaugurowało spotkanie z Martą Górecką - redaktorem Radia „Leliwa”, a zarazem płetwonurkiem i strażakiem Ochotniczej Straży Pożarnej (sekcja: ratownictwo wodne i powodziowe). 8 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej pojawili się miłośnicy gier. Dla nich została zorganizowana „Sobota z planszówkami”. Hol na drugim piętrze został zamieniony w salon gier planszowych. Dla każdego, od tych najmłodszych po troszkę starszych, pracownicy biblioteki zaproponowali kilkadziesiąt gier.

Dzień wcześniej był Maraton Czytania Bajek, który wspólnie z MBP zorganizowało Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło w Stalowej Woli. W bajkowej scenerii maraton rozpoczęła dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Ewa Biały czytaniem wierszy najpopularniejszych polskich twórców dla dzieci – Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Do wspólnego czytania zaproszono także mieszkańców miasta. 5 czerwca do stalowowolskiej biblioteki przyjechał Michał Zawadka - autor książek motywacyjnych i społecznych dla dzieci i młodzieży. Autor odwiedził nas po raz trzeci. Tym razem młodzież uczestniczyła w warsztatach motywacyjnych „Chcę być kimś, czyli jak osiągnąć cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone”. Spotkanie zorganizowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej zgromadziło pełną salę uczniów klas 7 i 8 z PSP nr 3, 7, 12.  Z kolei 4 czerwca z najmłodszymi czytelnikami spotkała się Justyna Bednarek, autorka wielu popularnych i nagradzanych książek dla dzieci. Książki dla dzieci pisze od kilku lat. Wcześniej pracowała jako dziennikarka, tłumaczka, redaktorka w czasopismach kobiecych.

Sporo działo się podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom także w filiach MBP. W Filii nr 2 odbyło się m.in. spotkanie z głośnym czytaniem w ramach trwającego Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, a gościem był Zdzisław Surowaniec, redaktor „Echa Dnia”.  Dzieci  z zainteresowaniem wysłuchały fragmentu książki  J.L. Horst pt. „Operacja zjawa”, a zaciekawione przygodami małych detektywów poprosiły gościa o przeczytanie kolejnych rozdziałów powieści. Ta sama filia gościła u siebie również, byłego piłkarza a obecnie trenera piłki nożnej ZKS Stal Stalowa Wola Pawła Wtorka oraz zawodnika tegoż klubu Kacpra Moskala. Dzieci wysłuchały m.in. bajki z serii „Samochodzik Franek pt. „Trener piłki nożnej”. Filię nr 1 odwiedziła Małgorzata Jarocka, brązowa medalistka Mistrzostw Polski w triathlonie, a zarazem wykwalifikowany instruktor pierwszej pomocy przedmedycznej. Przeczytała dzieciom opowiadanie z książki Barbary Gawryluk „Mali bohaterowie” opisującej autentyczne historie dzieci, które w sytuacji zagrożenia życia zachowały się wzorowo. Po lekturze, odbył się krótki wykładu połączonego z pokazem oraz ćwiczeniami praktycznymi dotyczącymi właśnie zasad udzielania pierwszej pomocy.W inny dzień F1 odwiedził Dominik Sondej, instruktor szachowy, który przeczytał opowiadanie „W Szachogrodzie” będące doskonałym wstępem do dalszych zajęć praktycznych. Ci, którzy znali zasady gry w szachy mogli rozegrać pełne partie, natomiast te osoby, które jeszcze nie znały zasad, dzięki Panu Dominikowi poznały figury i sposób w jaki poruszają się one po szachownicy.

Z okazji XVIII Tygodnia Czytania dzieci z Przedszkola Nr 4 odwiedziły filię nr 5 na osiedlu „Hutnik”. Dzieci same wybrały bajkę, której chciały słuchać - była to bajka pt. : „O łakomych pingwinach” z serii Psi Patrol. Z kolei Panie bibliotekarki z Filii nr 3 w Rozwadowie czytały bajeczki i opowiadania w tamtejszych przedszkolach.