Działo się podczas Tygodnia Bibliotek

Działo się podczas Tygodnia Bibliotek Za nami szereg imprez, wydarzeń i spotkań jakie Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli zorganizowała w ramach XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Wciąż jednak działa książkowy kiermasz, będzie dostępny do 20 maja w Filii nr 2 przy ul. Siedlanowskiego 3. Jak szacują bibliotekarze z atrakcji przygotowanych w dniach 8-15 maja skorzystało niemal 1000 mieszkańców Stalowej Woli i okolic.

W Filii nr 1 grupy 4, 5 i 6-latków z Przedszkola nr 6  poznały prace bibliotekarza, a pierwszaki z PSP nr 3 w Stalowej Woli sami spróbowali tworzyć pismo klinowe na ciekawych zajęciach poświęconych historii pisma.

Filia nr 2 zaproponowała wystawę i prezentacje poświęconą Wandzie Rutkiewicz, krzyżówki i łamigłówki dla czytelników, wznowił działalność Dyskusyjny Klub Książki. Był także turniej gramatyczno-ortograficzny dla klas trzecich z Katolickiej Szkoły Podstawowej. W Filii nr 3 gościli między innymi uczniowie klas trzecich z pobliskiej PSP nr 9. Były zagadki związane z baśniami i kolorowanki, wspólnie przypomnieliśmy sobie zasady korzystania z księgozbioru biblioteki i wypożyczania nowości zaprezentowanych na zajęciach.

Z kolei dzieci z Przedszkola Nr 4 w Stalowej Woli odwiedziły Filię Nr 5. Dowiedziały, że czytelnikiem można zostać w każdym wieku. Przedszkolaki wykazały się znakomitą znajomością baśni sprawnie rozwiązując zagadki i quizy. Na zakończenie wycieczki zostały rozdane dyplomy oraz nagrody uczestnikom VI edycji konkursu plastycznego dla Przedszkola Nr 4 „W krainie baśni”.

W Bibliotece Głównej, oprócz zajęć dla przedszkolaków i uczniów, zorganizowano „Koncert afrykański”, o marokańskim weselu opowiedział Jan Garbacz w ramach inauguracji Klubu Podróżnika #czterystronyświata, a odwiedzający wystawę poświęconą gatunkom literackim „Książki… - wyobraź sobie, że…!” czy ekspozycję „Listy z podróży znanych pisarzy”, mogli własnoręcznie wykonać magnes na lodówkę – Biblioniezapominajkę. Siedzibę główną MBP odwiedziło mnóstwo dzieci ze stalowowolskich przedszkoli, szkół podstawowych, a także ościennej gminy Krzeszów, dla których przygotowano różnorodne zajęcia literacko-edukacyjne.

Nie zabrakło działań online. Filia nr 1 w ramach prezentacji „Biblioteki świata” zaproponowała wirtualne zwiedzanie najciekawszych książnic na globie. Był także filmik w żartobliwy sposób prezentujący 7 minut z pracy w stalowowolskiej MBP czy prezentacja przybliżająca życie i najważniejsze wyprawy polskiej himalaistki Wandy Rutkiewicz oraz książki biograficzne i publikacje opisujące jej wyprawy, które dostępne są w MBP.