Statkiem pirackim… do Amazonii… po przybornik szkolny?

Statkiem pirackim… do Amazonii… po przybornik szkolny? Czwartkowe zajęcia wakacyjne w ,,Dwójce” związane były z książką Małgorzaty Strękowskiej – Zaremby pt. „ Filipek i wakacje”. Po głośnym czytaniu wybranego fragmentu z radością przeszliśmy do „ pirackiego tematu”. Dzieci dowiedziały się kim byli piraci, gdzie mieszkali oraz po czym poznać statek piratów. Wiadomo, że po fladze z trupią czaszką. Następnie dzieci ochoczo zabrały się do wykonania czapki pirata oraz opaski na oko.

Ponadto, uczyły się jak metodą origami zrobić kolorowe statki i łódki. A najlepiej wychodzą ze starej gazety. Zajęcia zakończyliśmy wspólnymi zabawami. Było pływanie statkami i łódkami po bezkresnych wodach oceanu, gry ruchowe i zabawa taneczna pirackiej załogi z Filii nr 2.

Filia nr 1 zabrała uczestników zajęć do Ameryki Południowej. Pod lupę wzięliśmy Puszczę Amazońską. To wyjątkowe miejsce nazywane „płucami ziemi” jest domem dla ponad 10% wszystkich gatunków roślin i zwierząt, jakie występują na Ziemi. Ich siedlisko jest zagrożone, a postępująca dewastacja lasów Amazonii wywołuje negatywne skutki na całej planecie. W myśl przesłania: „myśl globalnie, działaj lokalnie” prowadzący omówili zachowania, jakie można wdrożyć w życie codzienne, by chronić środowisko naturalne. Bliżej przyjrzeliśmy się zasadom prawidłowej segregacji odpadów. Dodatkowo dzieci wykonały papierowe drzewołazy. Wyjątkowo piękne, kolorowe ale i niebezpieczne żabki lasów deszczowych.

Dobiegł końca kolejny tydzień wakacyjnych zajęć w Bibliotece Głównej. Nasi młodzi goście mieli dzisiaj za zadanie skonstruować własne i niepowtarzalne przyborniki na akcesoria szkolne. Na wykonanie przyborników przypominających wesołą gromadkę śmiesznych robotów posłużyły dzieciom tekturowe rolki, kolorowe papiery, a także przeróżne elementy dekoracyjne. Po warsztatach plastycznych przyszedł czas na zabawę w konstruktorów. Grupa w kilkuosobowych zespołach projektowała roboty z klocków, patyczków BAMP oraz kolorowego rurociągu.