Przygody ze Stalkiem i prawidłowa segregacja odpadów

Przygody ze Stalkiem i prawidłowa segregacja odpadówPodczas drugiego tygodnia sierpniowego turnusu wakacyjnych zajęć w Bibliotece Głównej przyszedł czas na przygodę z kodowaniem. Zabawy z kodowaniem uczą logicznego myślenia, rozwiązywania problemów, matematyki i kreatywności. Na rozgrzewkę grupa zmierzyła się z kolorowymi kubeczkami. Dzieci pracowały w dwuosobowych zespołach, jako architekt i budowniczy.

Kodowanie właściwego wzoru czy kubeczkowe sudoku nie sprawiły większych trudności naszym małym programistom. Na młodych konstruktorów czekał dziś też biblioteczny robot Stalek. Wcielając się w programistów dzieci planowały i układały trasę, po której poruszać się miał nasz robot, tworzyły i kodowały zadania do wykonania dla robota. Na zakończenie zajęć pojawiły się wspólne zabawy jak zgadnij kim/czym jestem oraz „wędrujące pudełko”.

W Filii nr 1 podróżnicy odwiedzili kolejny kontynent na mapie świata - Amerykę Południową. Skupiliśmy się na jej wyjątkowym obszarze - Puszczy Amazońskiej. To wyjątkowe miejsce, które nazywamy „płucami Ziemi” jest domem dla ponad 10% wszystkich gatunków roślin i zwierząt występujących na Ziemi. Ich siedliska są zagrożone, a postępująca dewastacja lasów Amazonii wywołuje negatywne skutki na całej planecie. W myśl przesłania: „myśl globalnie, działaj lokalnie” omówiliśmy zachowania, jakie możemy wdrożyć w naszą codzienność, by chronić środowisko naturalne. Bliżej przyjrzeliśmy się zasadom prawidłowej segregacji odpadów. Dodatkowo dzieciaki wykonały papierowe drzewołazy i papugi, które są jednymi z wielu zwierząt zamieszkujących amazońskie lasy. Na koniec wspólnie zagraliśmy w wykonane z odzyskanych materiałów „eko-kręgle”.