Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech
A- A A+

Biblioteka Główna czynna - pon. 11:00 do 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 1 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 2 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 3 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 5 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Andrzejkowe wróżby i zabawy

Andrzejkowe wróżby i zabawy30 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Stalowej Woli wzięli udział w zabawach andrzejkowych. Andrzejki, znane także jako Jędrzejki, to wieczór ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem, w nocy z 29 na 30 listopada. Lasowiackie zwyczaje i obrzędy traktują wigilię św. Andrzeja jako matrymonialną wróżbę.

Wieczór św. Andrzeja był bardzo ważnym świętem dla dziewcząt. Owego wieczoru panny mogły dowiedzieć się przyszłości w odniesieniu do swojego zamążpójścia co odzwierciedla przysłowie: „Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście”. W andrzejkowy wieczór panny na wydaniu, w ukryciu przed chłopcami, spotykały się w domu jednej z nich i dokonywały wróżb. Do najbardziej znanych lasowiackich wróżb andrzejkowych należy lanie roztopionego wosku na wodę. Dziewczęta ustawiały garnek z wodą lub miednicą na stole do którego lały roztopiony wosk, bądź kroiły świeczkę na krążki, co miało symbolizować panny i kawalerów. Pod spodem krążków przyklejano karteczki z imionami. Te które się zetknęły oznaczały wesele w niedługim czasie. Jeżeli wróżba odbywała się poprzez lanie roztopionego wosku, w kształcie zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia doszukiwano się sylwetki przyszłego wielbiciela bądź akcesoriów związanych z jego zawodem. Inną andrzejkową wróżbą związaną z kulturą lasowiacką były wróżby z placków. Placki były pieczone z mąki mielonej żarnówką w odwrotną stronę. Do zrobienia ciasta na placki dziewczęta nosiły wodę w ustach, czasami zdarzało się że musiała być to woda ze studni, gdzie mieszkał chłopak. Na podłodze układano placki z imieniem właścicielki a następnie do izby wpuszczano psa. Jeśli pies porwał ciastko i zjadł natychmiast oznaczało to szybkie zamążpójście, jeśli pies nadgryzł tylko kawałek, to na zaręczyny trzeba było jeszcze poczekać. Dawniej wróżby andrzejkowe miały charakter matrymonialny. Dziś traktuje się je z przymrużeniem oka. Podczas dzisiejszego spotkania uczniowie klasy II mieli możliwość spróbować zabaw we wróżenie. Zaprezentowanych zostało kilka wróżb: serce i szpilki, karteczki z imionami, kubeczki, zawody, buty, zapałki, data urodzenia itp.

Aplikacja Sowa MOBI

Katalog on-line

Wyszukaj w katalogu online

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Wolne lektury

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

facebook_page_plugin
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech