Warsztaty komiksowe – część pierwsza

Warsztaty komiksowe – część pierwsza30 marca MBP rozpoczęła realizację projektu BibliotekAnimacjAktywność-Jestem za! Zaprosiliśmy dzieci w wieku 11-12 lat na warsztaty komiksu. Pierwszy etap zajęć miał charakter literacko - integracyjny. Na podstawie prezentacji dzieci poznały charakterystyczne cechy komiksu.

W Polsce prekursorami tej formy wydawniczej byli: Kornel Makuszyński i Marian Walentynowicz. Seria Przygód Koziołka Matołka cieszy się niezmienną popularnością do dziś. Wspólnie z uczestnikami zajęć szukaliśmy śladów sympatycznego Koziołka w Polsce, których jak wiadomo, najwięcej znajduje się w Pacanowie. Dzieci zapoznały się również z ciekawostkami dotyczącymi życia twórców komiksu, a następnie miały okazję posłuchać Przygód Koziołka Matołka w wersji muzycznej wydanej przez Polskie Nagrania z muzyką Marka Sewena i recytacją Boukołowskiego. Atrakcją dla uczestników było odtworzenie przygód Koziołka z płyty winylowej na starym adapterze.

Nie mogło zabraknąć zabaw animacyjnych, w których dzieci bardzo chętnie uczestniczą. Zorganizowaliśmy drużynowe zawody narciarskie o Puchar Kornela Makuszyńskiego (Memoriał jest co roku rozgrywany w Zakopanem na cześć autora, który chcąc pomóc biednym dzieciom ufundował 100 par nart i zapoczątkował zawody narciarskie o Puchar Kornela Makuszyńskiego). Biblioteczne wyścigi narciarskie wymagały od uczestników pomysłowości i dużej współpracy, puchar stworzyliśmy wspólnie z pozostałości papierowych nart. Zabawy z książką polegały na odnalezieniu w tekście                 i zaznaczeniu na mapie wszystkich państw i miast, które odwiedził Koziołek Matołek, a następnie wpisaniu ich do krzyżówki. Hasłem było imię i nazwisko prowadzącego warsztaty komiksu na żywo 12 i 13 kwietnia - Szymon Teluk. Postanowiliśmy także, stworzyć dalszą historię przygód Koziołka, wykorzystując stare czasopisma. Powstały ciekawe plakaty z pomysłami, co najmniej na kilka nowych komiksów. Projekt BibliotekAnimacjAktywność-Jestem za! został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury. Patronat honorowy nad projektem objął Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli.

Wszystkich zapisanych na komiksowe warsztaty zapraszamy na kolejne zajęcia: w piątek, 12 kwietnia na godzinę 16.00 oraz w sobotę, 13 kwietnia na godzinę 9.00 – będziemy rysować komiksy z Szymonem Telukiem.