Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie

Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanieTo hasło XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, organizowanego przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”. W Bibliotece Głównej MBP tydzień czytania zainaugurowało spotkanie z Martą Górecką - redaktorem Radia „Leliwa”, płetwonurkiem i strażakiem Ochotniczej Straży Pożarnej (sekcja: ratownictwo wodne i powodziowe).

W spotkaniu do którego doszło 3 czerwca uczestniczyli uczniowie trzech klas pierwszych PSP nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi. Dzieci wysłuchały "Bajki o szarym słowiku" Pawła Księżyka. Następnie w oparciu o bajkę rozmawiały jak słowik dał radę pokonać nieśmiałość, jak dzieci też mogą to robić. Okazało się, że dobrze jest mieć swoją pasję i realizować to co się lubi. Bieganie, pływanie, taniec, gra w piłkę nożną to były najczęściej podawane przykłady własnych zainteresowań. Pani Marta opowiedziała o swojej pasji - nurkowaniu. Można było się dowiedzieć jak zostać płetwonurkiem jakim sprzętem należy się posługiwać, jakie są zasady bezpiecznego nurkowania. Naukę zacząć można niekoniecznie w nadmorskim mieście. Lepiej trening rozpocząć w zwykłym basenie. Dopiero po opanowaniu podstawowych zasad można wybierać się nad morze czy jezioro. Uczniowie zadawali wiele pytań. Między innymi o pracę naszego gościa w Ochotniczej Straży Pożarnej, o akcjach ratunkowych w czasie powodzi oraz o udział w Mistrzostwach Polski Strażaków Ochotników w Ratownictwie Wodnym i Powodziowym (stalowowolska drużyna wodnych strażaków kilkakrotnie zdobywała najwyższe laury na tych zawodach). A że wakacje tuż, tuż nie zabrakło także ze strony naszego gościa kilku uwag na temat bezpiecznego zachowania się na wakacjach i korzystania ze zbiorników wodnych. Na zakończenie było pamiątkowe zdjęcie, indywidualne rozmowy i gorące brawa.