Wspólnie czytali bajki i baśnie

Wspólnie czytali bajki i baśnie W ramach XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło w Stalowej Woli i Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowały Maraton Czytania Bajek. Do wspólnego czytania zaproszono także mieszkańców miasta.

W bajkowej scenerii maraton rozpoczęła dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Ewa Biały czytaniem wierszy najpopularniejszych polskich twórców dla dzieci – Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Potem członkowie stalowowolskiego koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich czytali m.in. “Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego, “Kubusia Puchatka” A.A. Milne, fragmenty książek Grzegorza Kasdepke “Kacperiada”, Renaty Piątkowskiej “Piegowate opowiadania”, Małgorzaty Strękowskiej – Zaremby „Abecelki i tajemnica Bursztynowego Domu, Grażyny Bąkiewicz „Korniszonek, “Dzieci z Bullerbyn” Astried Lindgren, Miry Jaworczakowej „Oto jest Kasia”. Nie zabrakło bajek o księżniczkach, smokach, wróżkach. Pojawił się “prawdziwy” Kubuś Puchatek, bajkowy smok i piękna księżniczka. Swoją historię opowiadała malutka czarownica z książki O. Preusslera.

Część fragmentów utworów była czytana na role przez bibliotekarzy i ich pociechy. Przez dwie godziny każdy mógł znaleźć się w bajkowym świecie, uczestniczyć w balach u księżniczek, podróżować do małej wioski w Bullerbyn, przeżywać wesołe przygody przedszkolaków i uczniów. – Także każdy z mieszkańców miasta, który przyszedł na biblioteczne spotkanie z książkami, mógł przeczytać fragment swojej ulubionej lektury. Czytały m.in. członkinie Stowarzyszenia Literackiego “Witryna” – Aleksandra Grzela, Agata Linek, Beata Sudoł Kochan, uczestniczka Warsztatów Literackich WERS Alicja Czech. Celem zorganizowania naszego maratonu było propagowanie głośnego czytania dzieciom i popularyzacja literatury dziecięcej – mówiła przewodnicząca stalowowolskiego koła SBP Joanna Rybak. Stąd pojawiły się utwory klasyków, ale także współczesnych pisarzy dla dzieci. By najmłodszych gości zainteresować dobrymi, ciekawymi książkami, a troszkę starszych by mogli przypomnieć sobie swoje książki z dzieciństwa.

Podczas tego literackiego wydarzenia zorganizowano gry i zabawy np. Literackie Koło Fortuny. Dzieci wykazały się świetną znajomością bajek i baśni. Zostały nagrodzone dyplomami, upominkami i słodyczami. ufundowanymi przez stalowowolskie koło SBP.