Z wizytą w Krainie Czarów

Z wizytą w krainie czarów„O rety, o rety, na pewno się spóźnię!” - zawołał Biały Królik, spoglądając nerwowo na kieszonkowy zegarek. Zegarek to nieodłączny atrybut Białego Królika - jednego z bohaterów książki Lewisa Carrolla „Alicja w Krainie Czarów”. Czas i związany z nim zegar pojawiają się na kartach powieści wielokrotnie, w związku z tym był to motyw przewodni wtorkowego spotkania.

Oprócz znajomości różnych rodzajów czasomierzy młodzi odkrywcy wykazali się wiedzą dotyczącą budowy zegara przy rozwiązywaniu krzyżówki i zegarowych zadań. Ponadto dzieci wykonywały zegary, które następnie zawisły na magicznym drzewie rosnącym w ogrodzie Alicji. Zaczarowane wskazówki pięknie prezentowały się na kolorowych tarczach zegarowych. Na zajęciach o zegarach nie mogło zabraknąć zadań na czas. Klepsydra odmierzała czas a dzieci wykonywały najwyższe drzewo używając patyczków Bamp.

Bohaterka naszych wakacyjnych spotkań, Alicja, chcąc przedostać się do Krainy Czarów, musiała przejść przez maleńkie drzwi. A zatem kolejne spotkanie uczestników "Lata w bibliotece 2019" związane było z kluczami i drzwiami do tajemniczego ogrodu. Zajęcia rozpoczęła zabawa patyczkami Bamp, z których młodzi konstruktorzy tworzyli domki, drzwi, krzesła, kwiaty i inne fantastyczne przedmioty z Krainy Czarów. Po skończonej zabawie przyszedł czas na serię detektywistycznych zagadek. Dzieci, przeobrażając się w tropicieli, poszukiwały m.in. zagubionych kluczy. Wykazały się dużą spostrzegawczością przy rozwiązywaniu zadań. W drugiej części zajęć grupa projektowała czarodziejskie klucze. Wykonane klucze wyeksponowano wokół drzwi prowadzących do Krainy Czarów. Klucze powstawały z różnorodnych materiałów, np. waty, filcu, cekinów, folii i sznurka.