Kolejny tydzień wakacji za nami

Kolejny tydzień wakacji za namiW kolejnym tygodniu zajęć Lato w bibliotece 2019 poznawaliśmy nowych bohaterów “Alicji w Karinie Czarów”. Dzieciaki wyczarowały kolorowe gąsienice, jaszczurki oraz wachlarze.

Alicja podczas swojej podróży po krainie czarów spotyka wiele ciekawych postaci. Kiedy bohaterka znalazła się w lesie, spotkała Pana Gąsienicę, który udzielił jej rady, że jeśli chce urosnąć, powinna zjeść kawałek grzyba z jednej strony, a jeśli zmaleć, to z drugiej. Opanowawszy do perfekcji tę metodę, dziewczynka zaczęła eksperymentować ze swoim wzrostem.

Po kilku próbach udało jej się wrócić do swoich naturalnych rozmiarów. Podczas zajęć dzieci wysłuchały krótkiej pogadanki o gąsienicach, jaszczurkach i następnie wykonywały z kolorowych, plastikowych nakrętek po napojach oraz z papierowych rolek gąsienice. Do ozdobienia ich użyto papiery kolorowe, wzorkowe nożyczki i ozdobne dziurkacze. Wyszły bardzo oryginalne eko- recyklingowe gąsieniczki, które poukładane zostały na wyciętych z zielonego bloku technicznego liściach. Nie zabrakło także zabaw ruchowych i zgadywanek.
Koleją postacią, jaką Alicja spotyka podczas swojej wędrówki po Krainie czarów to sługa Białego Królika- Jaszczurka Bill. Przed uczestnikami zajęć było kolejne zadanie ozdobić kolorowymi papierami, bibułami wcześniej przygotowane i wycięte z bloku technicznego jaszczurki. Podczas pracy dzieci wykorzystywały dziurkacze i nożyczki ozdobne. W efekcie końcowym powstały fantazyjne jaszczurki. Następnie przystąpiono do gry w krokieta. Gra polega na jak najszybszym przetoczeniu kuli krokietowej za pomocą drewnianego młotka z jednej linii końcowej boiska na drugą i z powrotem. Zawodnicy muszą przetoczyć kulę według ustalonego porządku poprzez 6-7 bramek. Gra ta była popularna w XIX wieku oraz opisana m.in. przez Lewisa Carrolla w Przygodach Alicji w Krainie Czarów. Dzieci podzielono na dwie drużyny, które miały za zadanie w jak najszybszym czasie przetoczyć gumowe piłeczki według wyznaczonej trasy.  Drugą zabawą był mini tor przeszkód.

Alicja ponownie spotyka Białego Królika, który mówi, że spóźni się do Księżnej. Umyka jednak zostawiając wachlarz i rękawiczki. Dziewczynka podnosi wachlarz i zauważa, że wachlując się jej rozmiar się zmniejsza. Kurczy się więc do takich rozmiarów, by przejść przez małe drzwi. Podczas zajęć dzieci wykonywały wachlarze. Najpierw kolorowe kartki ozdabiano, naklejając wydrukowane obrazki, rysując kredkami różnego rodzaju wzory i postacie. Składano ozdobione kartki w harmonijkę i formowano wachlarz, któremu za rączkę posłużyły drewniane patyczki do lodów. Po pracach plastycznych przyszedł czas na zabawy ruchowe i zgadywanki.