Sieci@ki na wakacjach w Twojej miejscowości 2019 – piknik edukacyjny w MBP

Sieci@ki na wakacjach w Twojej miejscowości 2019 – piknik edukacyjny w MBP27 sierpnia w Bibliotece Głównej MBP w Stalowej Woli zorganizowany został piknik edukacyjny  w ramach akcji „Sieci@ki na wakacjach w Twojej miejscowości 2019”. Celem akcji jest edukacja w zakresie reagowania na zagrożenia w Internecie oraz możliwości ich unikania. Uczestnicy poznali zasady bezpiecznego korzystania z sieci, ochrony prywatności, dbania o swój wizerunek w Internecie, a także dowiedzieli się jakie zagrożenia mogą być związane ze znajomościami online oraz kim są hejterzy.

– Piknik rozpoczęliśmy zajęciami i quizami w sieciokinie, do przeprowadzenia których wykorzystano kreskówki dostępne na stronie Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Następnie zaprosiliśmy dzieci do zabawy plenerowej  „Uwaga na wirusy”, w której Szalony Wirus usuwał z klawiatury wybranego uczestnika, a reszta żywych klawiszy odgadywała kogo brakuje. Nie mogło zabraknąć zabawy ruchowej w przeciąganiu liny „Sieci@ki kontra Sieciuchy”. Poprzez zabawę „Haker atakuje” dzieci dowiedziały się kim jest haker, który w naszej grze eliminował nieuważnych uczestników – mówią pracownicy MBP.

Na czym polega działanie programu antywirusowego? Na to pytanie, odpowiadała zabawa „Skanowanie”. Dzieci, pokonując chodnikową mapę narysowaną kredą, w jak najkrótszym czasie, przeobrażały się w program antywirusowy wykrywający zagrożenie. Zorganizowano również „Wyścig-decydujące starcie” między plikami komputerowymi a wirusami w sieci.

Uczestnicy pikniku z wielkim zapałem tworzyli recyklingowe magnesy na lodówkę z płyt CD, a także mapę Polski z elementami puzzli, składających się na napis Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

– Piknik zakończyliśmy utworzeniem sieci pomarańczowych sznurówek, otrzymanych od organizatorów akcji, symbolizujących hasło #jestnaswięcej, przeciwko hejtowi w Internecie. Uczestnicy otrzymali dyplomy i ulotki informujące o zachowaniu się w sieci – dodają bibliotekarki.

Głównymi organizatorami akcji „Sieci@ki na wakacjach w Twojej miejscowości 2019” jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Fundacja Orange.