Młodzi poeci nagrodzeni

Młodzi poeci nagrodzeni15 października poznaliśmy laureatów XIX konkursu poetyckiego „Godziny przy piórze” zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. M. Wańkowicza, Starostwo Powiatowe i Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Stalowej Woli. Patronat honorowy nad konkursem objął związek Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie.

Na konkurs wpłynęło 70 wierszy napisanych przez 35 uczniów szkół powiatu stalowowolskiego.

Ze szkół podstawowych klas IV-VIII – 26 osób z PSP Nr 3, 7, 9, 11, 12 w Stalowej Woli, PSP w Chwałowicach, PSP w Pysznicy, PSP w Radomyślu nad Sanem, PSP w Rzeczycy Długiej, PSP w Krzakach. Prace nadesłało również 9 uczniów szkół ponadgimnazjalnych – z Liceum Ogólnokształcącego im. KEN i Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego im. K.C. Norwida

Prace oceniała komisja w składzie: Anna Żywczyk – polonista, nauczyciel LO im. KEN (przewodnicząca), Małgorzata Żurecka – poetka, wiceprezes ZLP Oddział Rzeszów, Anna Garbacz - polonista, Joanna Rybak – bibliotekarz MBP. Przewodnicząca komisji omówiła tematykę konkursowych wierszy.

Młodzi adepci pióra piszą o swoich radościach, kłopotach, uczuciach i przyjaźniach.. Nie przechodzą obojętnie wobec problemów otaczającego ich świata, dostrzegają piękno pejzaży i pór roku. Ważne miejsce w ich twórczości stanowi rodzina. Podejmują tematy dotyczące zmagania się z dorosłością i szukania sensu życia.

W kategorii uczniów szkół podstawowych przyznano :

I miejsce: Jakub Miklus PSP nr 12 w Stalowej Woli

II miejsce: Maria Kałdan PSP nr 3 w Stalowej Woli

II miejsce: Kacper Życzyński PSP nr 12 w Stalowej Woli

III miejsce: Dominika Skiba PSP nr 12 w Stalowej Woli

III miejsce: Jakub Gałka PSP nr 9 w Stalowej Woli

Przyznano także wyróżnienia:

- Melanie Stępień PSP w Pysznicy

- Wiktoria Truszkowska PSP nr 12 w Stalowej Woli

- Grzegorz Sobkiewicz PSP nr 12 w Stalowej Woli

- Magdalena Kulka PSP w Pysznicy

W kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych przyznano:

I miejsce – Kacper Goc Samorządowe Liceum Ogólnokształcące

II miejsce – Łukasz Świderski LO im. KEN

III miejsce – Izabela Chyła Samorządowe Liceum Ogólnokształcące

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała:

- Małgorzata Sobkiewicz Samorządowe Liceum Ogólnokształcące

Laureaci, oprócz gratulacji, otrzymali z rąk Ewy Biały, dyrektor MBP oraz Mariusza Potasza, dyrektora LO KEN pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez organizatorów konkursu.

Zgromadzeni na sali MBP goście wysłuchali także wierszy wszystkich laureatów w interpretacji Magdaleny Krawiec i Bartłomieja Kotwicy, aktorów ATD im. J. Żmudy oraz Teatru „Blagier”.