Bajki z humorem pięknie ilustrowane – Brzechwa i Szancer

Bajki z humorem pięknie ilustrowane – Brzechwa i SzancerUczniowie kl. IV Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Stalowej Woli uczestniczyli w bibliotecznych zajęciach, dotyczących ciekawej biografii Jana Brzechwy i Jana Marcina Szancera. Pierwszy to autor bajek i wierszy dla dzieci, a drugi ilustrator książek. Współpraca obu twórców zaowocowała uwielbianymi przez dzieci tekstami pełnymi humoru i pięknymi, dbającymi o szczegóły ilustracjami. Zajęcia rozpoczęliśmy krótkimi prezentacjami o życiu i twórczości obu autorów. Dzieci dowiedziały się, iż Jan Brzechwa słynął nie tylko ze swego talentu pisarskiego ale również z niezwykle sympatycznego usposobienia.

Jan Marcin Szancer z kolei, stracił wszystkie swoje prace i szkice z ilustracjami w czasie wojny, mimo to nie podał się smutkowi i rysował dalej. Dzięki temu „Akademia Pana Kleksa” i wiele innych książek Jana Brzechwy oraz innych autorów, zyskało piękne ilustracje. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zabawie „Kto zadzwoni pierwszy, ten lepszy”, polegającej na odgadywaniu treści utworów Jana Brzechwy. W kolejnej zabawie ruchowej „Tańcowała igła z nitką”, uczniowie cerowali wielką dziurę i przechodzili pomiędzy ściegiem na tyle uważnie, aby go nie uszkodzić. Podsumowaniem zajęć były warsztaty książeczek z tektury, na podstawie bajek i wierszy Brzechwy, gdzie ilustratorami były dzieci. Uczniowie korzystali z treści książek dostępnych w bibliotece oraz z różnorodnych materiałów plastycznych i pasmanteryjnych zakupionych w ramach projektu. Zajęcia  zostały zorganizowane w ramach zadania „BibliotekAnimacjAktywność - Jestem za!”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod honorowym patronatem Lucjusza Nadbereżnego, Prezydenta Miasta Stalowej Woli.