Bliżej Sienkiewicza

Bliżej Sienkiewicza9 grudnia zorganizowano w MBP zajęcia dla czterech klas VIII Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Stalowej Woli. Bohaterem spotkania był Henryk Sienkiewicz - wielki pisarz, patriota i społecznik. Uczniowie mieli możliwość poznać szereg informacji o życiu pisarza, anegdoty i liczne ciekawostki z nim związane. Sienkiewicz jako uczeń gimnazjum, najlepszy z przedmiotów humanistycznych, student Szkoły Głównej Warszawskiej, początkujący literat i felietonista.

Uczniowie dowiedzieli się o jego zamiłowaniach do podróży (podróże do Ameryki Północnej, Afryki, po Europie),o niezwykłej popularności po wydaniu kolejnych powieści (zwłaszcza Trylogii). Wiele ówczesnych Sienkiewiczowi pytało o dalsze losy ulubionych bohaterów, przerywało pracę, by czytać wydrukowany, kolejny odcinek w gazecie, żyło losami bohaterów książek. Jako wyraz uznania pisarz dostał od anonimowego darczyńcy, podpisanego Michał Wołodyjowski, 15 tys. rubli. Pieniądze te przeznaczył na fundusz im. Marii Sienkiewiczowej dla artystów zagrożonych gruźlicą. Za swoje zasługi, z okazji 25-lecia pracy twórczej, otrzymał od narodu majątek ziemski w Oblęgorku. Nakreślony został też obraz Sienkiewicza jako wielkiego społecznika i patrioty, angażującego się w sprawy społeczne, wzywającego do pomocy głodującym w Królestwie Polskim, broniącego dzieci we Wrześni, członka Tajnego Nauczania w Warszawie, jednego z założycieli Towarzystwa Polskiej Macierzy Szkolnej". I jeszcze Sienkiewicz - noblista (w 1905 r. otrzymał nagrodę Nobla za całokształt swojej twórczości). Z tej okazji wygłosił słynną mowę:" Jednakże zaszczyt ten, cenny dla wszystkich, o ileż jeszcze cenniejszym być musi dla syna Polski! Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysiącznych dowodów, że ona żyje! Głoszono ją niezdolną do myślenia i pracy, a oto dowód, że działa! Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać!". Powiedział te słowa w obecności przedstawicieli państw okupujących Polskę, podkreślając swą wielką miłość do ojczyzny. Na zakończenie uczniowie zostali zachęceni do odwiedzenia muzeów poświęconych Henrykowi Sienkiewiczowi.