Przedszkolaki i świąteczne zwyczaje

Przedszkolaki i świąteczne zwyczaje11 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej gościła grupa Pomarańczowa z Przedszkola Nr 18 w Stalowej Woli. Tematem spotkania były zbliżające się święta. Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, pełen miłości i wzajemnej pomocy. Te wyjątkowe święta sprawiają, że wszyscy chętnie okazujemy sobie życzliwość i obdarowujemy upominkami. Możemy z bliskimi zasiąść przy wigilijnym stole, gdzie panuje niezapomniany nastrój i królują potrawy sporządzane według przepisów naszych babć.

Przedszkolaki wzięły udział w pogadance o tradycji i zwyczajach świąt Bożego Narodzenia. Na początek pojawiły się symbole związane z wigilią, tj. pierwsza gwiazdka, opłatek, dodatkowe nakrycie, sianko, potrawy, wspólne kolędowanie czy pasterka. Dzieci chętnie opowiadały o zwyczaju ubierania choinki. Nie mogło zabraknąć rozmowy o prezentach, na które dzieci czekają przez cały rok. Omówiliśmy razem także szopki oraz kolędników, czyli przebierańców, którzy dawniej chodzili po domach i życzyli wszystkim pomyślności w nadchodzącym roku, śpiewali przy tym kolędy oraz odgrywali scenki związane z Bożym Narodzeniem. Pojawił się również temat Sylwestra i Nowego Roku. W kolejnej części spotkania grupa układała własną świąteczną historyjkę, rozwiązywała quiz o wigilii oraz zimowe zagadki. Każdy mógł wylosować dobry uczynek do spełnienia z okazji zbliżających się świąt. Ponadto przedszkolaki miały okazję wykonać kartkę bożonarodzeniową dla bliskiej osoby. Na zakończenie dzieci wysłuchały głośnego czytania świątecznych opowieści.