Hejt w sieci

Hejt w sieciObchodzony wczoraj Dzień Bezpiecznego Internetu stał się okazją do spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli uczniów kl. VII PSP nr 7. Dyskutowano czym jest hejt w sieci, w jakich serwisach do niego dochodzi i jaką  formę może przybrać.

Historie młodzieży przedstawione w krótkich filmach zrealizowanych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę w ramach akcji „Nie hejtuję – reaguję” stały się przyczynkiem do rozmowy z uczniami o obrażaniu znajomych na forum, złudnego poczucia anonimowości w sieci, roli świadka, ofiary i sprawcy. Młodzież  wskazywała na skutki negatywnych komentarzy i emocje jakie towarzyszą osobom doświadczającym cyberprzemocy. Czasami hejterzy nie zdają sobie sprawy ze swojego zachowania i tego, że wyrządzają krzywdę innym. Robią to z zazdrości, chcą obrazić, zaimponować rówieśnikom. Po ożywionej dyskusji uczniowie podzieleni na grupy tworzyli zasady antyhejtowe z rozsypanek słownych. Zostały one głośno przeczytane przez uczestników zajęć. Druga część spotkania poświęcona była wizerunkowi online. Pojawiło się pytanie jakie aktywności w sieci budują nasz wizerunek i czy aktywność innych osób może wpływać na nasz obraz? To jak się prezentujemy w sieci może mieć konsekwencje w niedalekiej przyszłości a nawet za kilkanaście lat. Przeprowadzone ćwiczenia w grupach „Dokończ historię” uświadamiały młodzieży, że nasza aktywność online może mieć pozytywne i negatywne konsekwencje. Stąd też ważne było pokazanie  młodzieży, że trzeba  chronić swoją prywatność w sieci. Na koniec wspólnie podsumowano najważniejsze wiadomości dotyczące tematyki zajęć.