Maraton Czytania pod biblioteką

Maraton Czytania pod bibliotekąRozpoczął się XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, którego organizatorem jest Fundacja ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Z tej okazji 27 maja w Stalowej Woli odbył się plenerowy II Maraton Czytania zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. M. Wańkowicza i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło w Stalowej Woli.

W literacką podróż z utworami znanych i lubianych autorów literatury dziecięcej zabrali przybyłych na imprezę bibliotekarze, członkowie SBP i goście: harcerze z 54. Stalowowolskiej Drużyny Harcerskiej im. ppor. Bronisława Kochana z harcmistrzem Zbigniewem Partyką i druhem Krzysztofem Kotwicą i 24. Stalowowolskiej Drużyny Harcerskiej „Szekle” z 4 Szczepu Harcerskiego „Feniks” w Stalowej Woli z druhną Beatą Życzyńską oraz chętni mieszkańcy naszego miasta. Czytane były fragmenty książek wydanych przez Wydawnictwo Literatura.
Maraton Czytania rozpoczęła dyrektor MBP Ewa Biały fragmentem książki Anny Onichimowskiej „Za szafą”. W świat wyrazów śmiesznych , nietypowych zapomnianych i tych najnowszych w naszej mowie potocznej wprowadzili nas czytający wiersze Agnieszki Frączek m. in. z książek „Banialuki do zabawy i nauki”, „Dziadki i dziatki czyli o słowach starych i nowych”. Czytane były wiersze Wandy Chotomskiej z książki „Podróże na piórze” i opowiadania autorki: „O rogaliku, który chciał zostać księżycem”, „Bajka o konikach na karuzeli” ze zbioru „Opowiadania z uśmiechem. Polscy pisarze dzieciom”. Miłośnicy zwierząt posłuchali fragmentów utworów Tomasza Trojanowskiego „Lulek, Dziobaś i spółka” i Marcina Pałasza „Elf i skarb wuja Leona”. Głośne salwy śmiechu wśród widowni wzbudził fragment „Pocztu psujów polskich” Pawła Beręsowicza. Dzieci wysłuchały także fragmentów książki Joanny Wachowiak „Baba Blaga” i Anny Onichimowskiej „8 metrów niespodzianki”.
Za piękne interpretacje czytanych utworów wszyscy uczestnicy Maratonu byli nagradzani gromkimi brawami. Czytali: harcmistrz Zbigniew Partyka, druhny: Sara Sharkey, Maria Szwed, Weronika Kołecka, Alessandra Astuto, Paulina Latawiec, Aleksandra Janeczko, Kamila Jurek i Zuzanna Życzyńska, druh Karol Dąbal, zuchy Nina Wierucka i Dariusz Smotryś , pani Maria Hauska, pani Paulina Żelichowska, dyrektor MBP Ewa Biały i bibliotekarze: Barbara Nowak, Agnieszka Stan, Tomasz Gotkowski, Mirosław Ofiara oraz w podwójnej roli bibliotekarzy i harcerzy: Beata Życzyńska i Krzysztof Kotwica.
– Mamy nadzieję, że fragmenty czytanych utworów zachęcą do poznania dalszych losów bohaterów, do wypożyczania ze zbiorów biblioteki pięknych, wartościowych pozycji z literatury dziecięcej, a Maraton Czytania znajdzie się na stałe w kalendarzu imprez stalowowolskiej biblioteki – mówiła prowadząca spotkanie przewodnicząca Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Stalowej Woli Joanna Rybak.
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Wydawnictwa Literatura, które udostępniło możliwość publicznego odczytania fragmentów wydanych przez siebie publikacji: www.wydawnictwoliteratura.pl