Biblioterapia - wracamy

Biblioterapia - wracamyPo długiej przerwie wracamy do zajęć z biblioterapii. Dzisiaj gościliśmy wychowawców i uczniów klasy Ib PSP nr 5 na zajęciach „Jak oswoić złość?”

Różne emocje towarzyszą nam każdego dnia. I te radosne i mniej przyjemne. Często złościmy się z różnych powodów. Instrukcję radzenia sobie z tą emocją otrzymali uczestnicy dzisiejszych zajęć. Rozmowa o złości rozpoczęła się po wysłuchani fragmentu książki Wojciecha Wojtyszki „Smok Lubomił i tajemnica złości”.

Przygody bohaterów pozwoliły dzieciom zrozumieć, że nie można tłumić emocji, ale jednocześnie  należy postępować tak, by nie dokuczyć i nie zrobić przykrości innym. Wszyscy pokazywali jak wyrażają swoją złość (m.in. tupanie, wymachiwanie rękami, podnoszenie głosu,). Prowadząca spotkanie podawała przykłady różnych zachowań w czasie gdy się złościmy. Dzieci odpowiadały jakie zachowanie nie można tolerować i w jaki sposób panować nad złością (np. boksowanie poduszki, darcie gazet, liczenie od 1-10, przytulenie swojej mamy lub głębokie wdechy). Przeprowadzone doświadczenie z "balonem pełnym złości" i "wybuchającym wulkanem" pokazały, że kumulowanie jej w sobie może doprowadzić do niekontrolowanego wybuchu. Dlatego trzeba rozładować emocje. Uczniowie  zapamiętali słowa z wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej "Burza" - "Gdy złość w sercu twym zagości, to się staraj pozbyć złości".

Okazało się, że czasami wszyscy mamy w sobie „małego Złośnika”. Stąd w drugiej części zajęć uczestnicy tworzyli z papieru kolorowego śmieszne  figurki Złośników. Dzieci mogły też obejrzeć wystawkę bajek terapeutycznych o złości, które znajdują się w zbiorach Multiteki. A na koniec nasi goście otrzymali kolorowe balony i życzenia z okazji ich dzisiejszego święta – Dnia Dziecka.