Islandia oczami Aleksandry Knap

Prezentacja najnowszego tomiku poezji pod tytułem ,,Islandia – zimowe lato” Aleksandry Knap już za nami. 9 września 2021 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli miłośnicy poezji i nie tylko mogli spotkać się z autorką oraz posłuchać zaprezentowanych przez nią utworów lirycznych na tle udokumentowanych wspomnień z jej podróży.

W 2020 roku poetka odbyła dwie wyprawy do Krainy Lodu i Ognia - w lutym i w sierpniu. Stąd decyzja o podzieleniu wierszy na dwie części: Zimę i Lato. –  Emocje, które towarzyszyły przy powstaniu zdjęć i obrazów, znalazły swoje odzwierciedlenie w słowach, a w efekcie w wierszach. Luty ukazał przede mną wyspę skąpaną w bieli śniegu, pełną wiatru i ciemności. Sierpień natomiast pokazał, że dzień może nie mieć końca (dni polarne) i namalował dla mnie zielony krajobraz przyrody. Tomik poezji jest zaproszeniem i biletem w podróż na samotną wyspę pośrodku Atlantyku – mówiła w bibliotece Aleksandra Knap.

Wprowadzenia gości w tomik poezji ,,Islandia – zimowe lato” dokonał Kazimierz Linda – poeta i redaktor książki. Opowiedział o samym powstawaniu tomiku i jego redakcji oraz o swojej współpracy z autorką. Na spotkaniu autorskim wypowiadały się również m.in. opiekunki Warsztatów Literackich „Wers”: Joanna Rybak, kierownik Biblioteki Głównej, wspominała  Aleksandrę Knap jako jedną z najaktywniejszych uczestników warsztatów, angażującą się w różne poetyckie projekty i przybliżyła tematykę jej wczesnych utworów. Stanisława Bieńko-Stachyra podzieliła się własnymi wrażeniami po przeczytaniu najnowszych wierszy.

Oprawę muzyczną wieczorka poetyckiego stworzył Jakub Latawiec klimatyczną grą na pianinie. Poetka zaprezentowała uczestnikom spotkania film z podróży po Islandii, by jeszcze bardziej przybliżyć publiczności jej wrażenia. Wspaniałe  krajobrazy przenosiły nas w  podróż pełną wulkanicznych skał, pięknych ale surowych krajobrazów z lodowcami, zielonych pastwisk i cudownych wodospadów.

– Podróżując po Islandii po raz drugi, okazało się, że będąc w tych samych miejscach, czy jadąc tą samą trasą, wiele rzeczy mi umknęło. Dostrzegałam to, czego wcześniej nie widziałam. Byłam skłonna nawet twierdzić, że w jakimś miejscu nie byłam, ale zdjęcia temu przeczyły” – wspomina Aleksandra Knap.

Uwieńczeniem wieczora autorskiego była jeszcze możliwość rozmowy z poetką. Chętni mogli również otrzymać tomik i uzyskać autograf naszego gościa.

Dopełnieniem  klimatu wspólnej podróży po Krainie Lodu i Ognia była wystawa fotograficzna pt. „Pocztówka z Islandii - zimowe lato”. Aleksandra Knap uchwyciła na swoich zdjęciach piękno wyspy.  Jej migawka pokazała  prawdziwy raj dla miłośników pieszych wędrówek i dzikiej przyrody. Zdjęcia są obecnie eksponowane na parterze biblioteki, tuż przy wejściu.

Promocja tomiku i wernisaż wystawy fotografii został objęty honorowym patronatem Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Reykjaviku Gerarda Pokruszyńskiego  i Konsula Honorowego Republiki Islandii w Warszawie Bogusława Szemiotha, o czym powiadomiła dyrektor MBP Ewa Biały otwierając spotkanie.

Aleksandra Knap pochodzi ze Stalowej Woli, gdzie z wyróżnieniem ukończyła PSM I stopnia w klasie fortepianu oraz LO im. KEN. Obecnie jest studentką prawa w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Autorka sama przyznaje, że jest mocno związana ze Stalową Wolą i MBP. To tutaj rozpoczęła swoją przygodę z poezją. Od 2009 roku uczestniczyła w Warsztatach Literackich „Wers” działających przy stalowowolskiej bibliotece, a od 2016 roku jest członkiem lokalnego Stowarzyszenia Literackiego „Witryna”.

Jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-Fotograficznego „(Pod)różne historie” – „O podróżach w pandemii” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku i Marszałka Województwa Podlaskiego (2021).