Stworzą legendy o Stalowej Woli

Stworzą legendy o Stalowej Woli28 października uczniowie klasy Vb z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 w Stalowej Woli uczestniczyli w warsztatach online „Nasza własna legenda”, prowadzonych przez Ewę Stadtmüller. Spotkanie zorganizowali pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Ewa Stadtmüller, autorka książek dla dzieci przedstawiła uczniom cechy legendy jako gatunku literackiego, różnice miedzy baśnią a legendą oraz praktyczne wskazówki jak taki tekst napisać.

Atrakcją warsztatów były także barwne opowieści gościa MBP o legendach krakowskich, poznańskich czy warszawskich. Dzieci pracując w grupach stworzyły zarysy legend, które zostaną rozwinięte i dopracowane w ramach lekcji języka polskiego w szkole. Powstałe teksty zostaną zaprezentowane wkrótce, na stronie internetowej stalowowolskiej biblioteki.
– Ktoś, kto tworzy legendę musi coś wiedzieć o własnym regionie. I tak: legendy krakowskie różnią się o legend śląskich, a te z kolei od legend pomorskich. Ważne jest osadzenie legendy w konkretnych realiach. Na przykład legenda o krakowskim hejnale, powstała w XX wieku ale nie ukazała się w Krakowie i nie napisał ją Polak. W związku z tym, inspiracje legendami chodzą bardzo ciekawymi ścieżkami. Ja chętnie pomagam dzieciom w tworzeniu legend, bo mają one niesamowite pomysły. W jednej z moich książek są zamieszczone trzy legendy autorstwa dzieci Stalowa Wola ma bardzo bogatą historię do stworzenia legendy. Można ja oprzeć na połączeniu świata puszczy, bagien oraz świata przemysłu. Można pokazać, że ludzie o stalowej woli wybudowali w bardzo szybkim tempie zakład produkcyjny, nie poddając się przeciwnościom losu – wyjaśniała uczniom Ewa Stadtmüller i jednocześnie inspirowała do stworzenia legendy o hutniczym mieście. Nagranie z warsztatów już wkrótce na stronie internetowej MBP.
Ewa Stadtmüller ma na swym koncie ponad sto książeczek dla dzieci. Są wśród nich zbiory opowiadań, bajki, wiersze, zagadki, scenariusze teatralne oraz opracowania znanych baśni i legend. Ważne miejsce w twórczości autorki zajmują książeczki o charakterze edukacyjnym. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: napisany wspólnie z Elżbietą Zechenter - Spławińską „Leksykon dla najmłodszych”, humorystyczny „Poradnik młodego redaktora”, czy też napisane wspólnie z Anną Chachulską przewodniki: „Kraków i okolice” oraz „Zakopane i okolice”.
W 2003 roku Ewa Stadtmüller została wyróżniona Honorową Wstęgą Przyjaciel Przedszkolaka, a w 2008 za książkę „A - jak anioł” otrzymała wyróżnienie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich - Feniks 2008. Od 2000 roku jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a od 2010 Polskiej Sekcji IBBY.
Działanie „Nasza własna legenda” zrealizowano w ramach zadania „Dawno, dawno temu… odkurzamy biblioteczne półki”, w programie „Partnerstwo dla książki 2021”, dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury, pod honorowym patronatem Lucjusza Nadbereżnego - Prezydenta Miasta Stalowej Woli.