Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech
A- A A+

Biblioteka Główna czynna - pon. 11:00 do 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 1 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 2 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 3 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Filia nr 5 - pon. 10:00 - 18:00, wt.-pt. 09:00 do 18:00, sob. 9:00 do 14:00

Obozowe historie w bibliotece

Obozowe historie w biblioteceSylwia Winnik, pisarka i blogerka, autorka bestsellera „Dziewczęta z Auschwitz” gościła w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli. Spotkanie odbyło się w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych.
– Moi rodzice interesowali się historią, mama do domu zawsze przynosiła mnóstwo książek, głównie historycznych, choć nie tylko.

Przeglądałam je i po prostu pokochałam książki – tak podczas wizyty w Stalowej Woli o swoich pierwszych lekturach powiedziała pisarka.
Jej pierwsze próby literackie to wiersze i opowiadania, natomiast książki, które zaczęła pisać są zasługą dziadków, bo to oni opowiadali o różnych historiach z czasów wojny.
W 2018 roku wyszła pierwsza książka Sylwii Winnik – „Dziewczęta z Auschwitz. Głosy ocalonych kobiet". Autorka pokazuje prawdziwe oblicze wojny, poprzez wspomnienia dwunastu kobiet, które przeżyły piekło obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Swoje zainteresowanie historią, w szczególności okresem II wojny światowej Sylwia Winnik przekuła w sukces, bowiem jej debiut świetnie przyjął się na rynku wydawniczym i stał się bestsellerem. O fenomenie książki świadczy fakt, iż w 2020 roku postanowiono ją wznowić. Ponadto została przetłumaczona na język czeski. Na pytanie jak dotarła do kobiet, oraz jak rozmawiać z osobami, które przeżyły obóz Auschwitz-Birkenau odpowiedziała: - W przypadku Dziewcząt z Auschwitz było to Muzeum w Auschwitz-Birkenau – ono odegrało tu kluczową rolę. Pracownicy kierowali mnie w takie miejsca, do takich osób, które potencjalnie mogły chcieć opowiedzieć swoją historię.
Pierwszą osobą, z którą autorka rozmawiała była Alina Dąbrowska. – Nie miałam pewności, że ktoś będzie chciał ze mną porozmawiać, opowiedzieć. Te spotkania były bardzo trudne dla mnie jako osoby, która musiała je wysłuchać a później opisać, ale z całą pewnością były to historie trudniejsze dla osób, które musiały kolejny raz wejść w to piekło obozowe. Jak człowiek wysłucha takich rzeczy od świadka historii to żaden wcześniejszy film, czy książka, nie równa się z tym, co się usłyszy – dodała Sylwia Winnik.
Rok później na rynku wydawniczym ukazała się książka Winnik pt. „Tylko przeżyć. Historie rodzin polskich żołnierzy”. – Ta książka jest wielowątkowa, część zajmują historie żołnierzy i opisy walk, jednak znaczną część zajmują opowieści kobiet, żon, dziewczyn tych żołnierzy – powiedziała na spotkaniu Sylwia Winnik i dodała – Książka była ukłonem dla ich żon i kobiet, bo to one zostawały same z dziećmi, z problemami. I one także toczyły swoje małe bitwy.
Sylwia Winnik opowiadała również o swoich dwóch kolejnych książkach: „Dzieci z Pawiaka”, wydanej w 2020 r. oraz wydanej rok później „Moc truchleje. Opowieści wigilijne 1939-1945”.
W tej pierwszej czytelnicy odnajdą wspomnienia byłych więźniów Pawiaka, którzy trafili tam jako dzieci albo urodzili się w nim w trakcie osadzenia ich matek. Po latach autorka rozmawia z osobami, które w czas drugiej wojny światowej miały dwa, pięć, siedem czy 12 lat a również, z osobą, która się urodziła na Pawiaku. Jedną z tych osób jest Jan, który trafił na Pawiak, gdy miał trzy miesiące a opuścił w wieku dwóch lat. – Kiedy babcia Janka wykupiła go z Pawiaka, dla niego zdziwieniem było wszystko, to co za murami, a więc tramwaj, podwórko, ptaki, drzewa. Nie znał przecież innego życia – opowiadała autorka książki.
Książka „Moc truchleje. Opowieści wigilijne 1939-1945” – powstała z potrzeby napisania czegoś co będzie bardzo bliskie dziadkom autorki. Sylwia Winnik wspomniała – Nie ukrywam, że książka ta powstała po śmierci babci i dziadka (…) i jest próbą terapii pogodzenia się z ich odejściem. To jedyna książka, którą po napisaniu otwieram i do niej wracam – mówiła Sylwia Winnik.
Autorka opisuje w niej święta w przepiękniej przedwojennej Warszawie, wigilię na wsi, na Zamojszczyźnie. - Ale przychodzi czas wojny. I kontrastuje z tymi świętami, które już nie wyglądają tak pięknie i kolorowo. Kluczem tej książki jest pokazać, żeby pamiętać, by bardziej być niż mieć – powiedziała autorka, dodając iż pod koniec książki czytelnicy znajdą przepisy 12 potraw, i są to przepisy bohaterów, z którymi rozmawiała oraz przepisy jej babci.
Pod koniec spotkania Sylwia Winnik wspomniała o swoich kolejnych projektach literackich. Jest w trakcie pisania kolejnego reportażu, oczywiście z druga wojną światową w tle. – Będzie to jedna z bardziej pozytywnych książek, gdzie będzie dużo ciepła rodzinnego – powiedziała reporterka. Zajęła się też pisaniem powieści dla dzieci. Połączyła wszystko to co kocha: historię, podróże oraz kryminalne przygody. – Zaczęłam je pisać dla siebie, ale mam nadzieję, że uda mi się je wydać i kontynuować dalsze tomy.
- Lubię czytać książki, sięgam po bajki, bo to dla mnie odskocznia i kojarzą mi się z pięknym dzieciństwem. Moje ulubione to Dzieci z Bullerbyn, Karolcia oraz Harry Potter. Uwielbiam spacery po lesie – takim akcentem Sylwia Winnik zakończyła swoje spotkanie z czytelnikami.
Pisarka pochodzi z Ząbkowic Śląskich. Ukończyła dziennikarstwo w Wyższej Szkole Zarządzania i Finansów we Wrocławiu. Interesuje się historią, szczególnie drugą wojną światową. Jest autorką bloga Czas na Książki. W 2015 roku została wybrana przez czytelników magazynu „Fanbook” Książkowym Blogerem Roku. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem Literackiego Festiwalu Czas na Książki, który doczekał się już III edycji. Jej pasją są książki i góry.

Aplikacja Sowa MOBI

Katalog on-line

Wyszukaj w katalogu online

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Wolne lektury

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

facebook_page_plugin
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech