Oswajali złość

Oswajali złość"Jak oswoić złość" to temat spotkania w MBP zorganizowanego dla uczniów klasy I PSP nr 7 w Stalowej Woli. Chcieliśmy uświadomić dzieciom możliwości panowania nad swoimi emocjami, kształtowania umiejętności rozładowywania złości.

Zajęcia rozpoczęły się od przeczytania fragmentów książki Wojciecha Kołyszko „Smok Lubomił i tajemnice złości”.

Przygody bohaterów stały się tematem do rozmowy o emocjach, sposobach okazywania złości i umiejętności jej pokonywania. Przeżywanie złości angażuje ciało i umysł. Pod wpływem złości człowiek traci zdolność racjonalnej oceny sytuacji, jego umysł koncentruje się tylko na zniszczeniu przeszkodę, która stoi na drodze. Dzieci pokazywały jak wyrażają tę emocję (miny, tupanie, wymachiwanie rękami, podnoszenie głosu, czerwienienie się, zgrzytanie zębami). Prowadząca spotkanie podawała przykłady różnych zachowań w czasie trwania złości, w czasie której zmieniamy się. Stąd trzeba ją oswoić, czyli nauczyć się wyrażania jej w sposób bezpieczny. Jak to zrobić? Np. boksowanie poduszki, darcie gazet, bieganie, przytulenie swojej mamy lub głębokie wdechy. Przeprowadzone doświadczenie z „balonem pełnym złości” lub „lawą wulkanu” pokazały, że kumulowanie jej w sobie może doprowadzić do niekontrolowanego wybuchu. Zachowujemy się wówczas niewłaściwie (np. krzyczymy, obrażamy kogoś, niszczymy jakieś przedmioty.) Podczas zajęć uczniowie rozwiązywali zagadki, przedstawiali scenkę, w której starają się opanować złość i dojść do porozumienia z kolegami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też książki o złości. Każdy z uczestników miał możliwość obejrzenia bajek, baśni, opowiadań i poradników przeznaczonych dla najmłodszych.