Trzeba pokazywać świat takim, jakim on jest…

Trzeba pokazywać świat takim, jakim on jest…17 maja w siedzibie głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej gościliśmy Beatę Ostrowicką, autorkę książek dla dzieci i młodzieży, która przybliżyła młodzieży swoją twórczość, sposoby na pisanie, inspiracje do swoich powieści. A tych jak się okazuje nie brakuje.

Pisarka dużą wagę przykłada do prawdy, pokazywania świata takim, jaki jest, bez różowych okularów, ale z wielką nadzieją na pozytywne zdarzenia czy rozwiązanie problemu. Jej bohaterowie i bohaterki prezentują różnorodność zachowań i osobowości, od nieśmiałości, poprzez bunt, do wyrachowanych pobudek warunkujących relacje z innymi.

Są to młodzi ludzie obciążeni problemami rodzinnymi, zawiedzeni przez przyjaciół, rozczarowani pierwszą miłością. Beata Ostrowicka pozwala swoim bohaterom na pomyłki i potknięcia, zachowania nieakceptowane społecznie, które w ogólnym rozrachunku przybliżają młodych ludzi do wyciągania wniosków i „nastoletniej” dojrzałości. Autorka podkreśla, że materiał na książki czerpie nie tylko z własnych doświadczeń, ale również wydarzeń, które przeżyli jej znajomi czy rodzina. W kwestii języka, jakim posługuje się młodzież, sposobów na spędzanie wolnego czasu, często korzysta z rad swoich synów. Różnice pokoleniowe są niezaprzeczalne i jak przekonuje autorka, nie da się napisać książki dla młodych, bez młodych. Ponadto, Beata Ostrowicka wyjaśniła uczestnikom spotkania, na czym polega współpraca z wydawnictwem, jak przebiega korekta tekstów, dobór ilustracji do książek.

Uczniowie klasy VI z PSP z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego nr 2, klasy VII z PSP z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 i klasy VII z PSP nr 12 w Stalowej Woli aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, nie zabrakło ciekawych pytań o warsztat pisarski autorki, ulubione książki i odczucia towarzyszące pisaniu.

– Zawsze lubiłam czytać, ale nie pisać. Pewnego dnia w domu, podczas mycia naczyń, pojawiło się coś w mojej głowie i wiedziałam, że muszę to zapisać. Otarłam ręce o dżinsy, wzięłam długopis i pisałam, pisałam… wyszło tego kilkanaście stron. Poprosiłam męża o ocenę tego, co napisałam. Powiedział z zadumą: „pisz, pisz”. Więc pisałam dalej. Tak powstały „Niezwykłe wakacje”, które pierwotnie miały zagościć się w szufladzie – wspomina Beta Ostrowicka.

Uczestnicy spotkania mieli także okazję poprosić o autograf i zakupić książki Beaty Ostrowickiej Wydawnictwa Literatura: „Eliksir przygód”, „Wyć się chce”, „Zjeść żabę”, „Mój kochany kotopies”, „Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku” czy „Podarunek Królowej Jadwigi”. A to tylko część dorobku literackiego autorki. Proponujemy również zapoznać się z książkami: „Zła dziewczyna”, „Świat do góry nogami” czy też „Zaledwie kilka dni”. Nie bez znaczenia jest fakt, iż twórczość autorki była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana.

Wydarzenie zrealizowano w programie „Partnerstwo dla książki 2022”, w ramach zadania „Książka i biblioteka – lekiem na troski młodego człowieka” dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.  Patronat honorowy nad zadaniem  sprawuje Lucjusz Nadbereżny - Prezydent Miasta Stalowej Woli.