Od złości do radości

Od złości do radościZłość była tematem spotkania z uczniami klasy I c PSP nr 2 w Stalowej Woli. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom możliwości panowania nad swoimi emocjami, kształtowania umiejętności rozładowywania złości. Zajęcia rozpoczęły się od przeczytania bajeczki Rogera Hargreaves'a "Mała złośnica". Na przykładzie przygód bohaterki dzieci rozmawiały z prowadzącą zajęcia o emocjach, które okazujemy na co dzień, jak reagujemy na złość, co się dzieje z naszym ciałem, jakie mamy sposoby okazywania złości i umiejętności jej pokonywania.

Dzieci pokazywały jak wyrażają swoją złość (miny, tupanie, wymachiwanie rękami, podnoszenie głosu, czerwienienie się, zgrzytanie zębami). Prowadząca spotkanie podawała przykłady różnych zachowań w trakcie okazywania złości, Wszyscy uczyli się jak tą emocję oswoić, czyli nauczyć się wyrażania jej w sposób bezpieczny. Jak to zrobić? Np. poprzez boksowanie poduszki, darcie gazet, bieganie, przytulenie swojej mamy, ulubionego pluszaka lub głębokie wdechy. Przeprowadzone doświadczenie z „balonem pełnym złości” lub „lawą z wybuchającego wulkanu” pokazały, że kumulowanie złości w sobie może doprowadzić do niekontrolowanego wybuchu. Zachowujemy się wówczas niewłaściwie (np. krzyczymy, obrażamy kogoś, niszczymy jakieś przedmioty.) A potem wszyscy wsiedli do "pociągu", który przejeżdżał przez Krainę Złości, Radości i Spokoju. "Pobyt" w każdej z tych krain dzieci wyrażały wymyślonymi przez siebie minami, ruchami i okrzykami. Najkrótszy przystanek naszej podróży był w Krainie Złości. Wszyscy najlepiej czuli się w Krainie Radości i Spokoju. Nasi mali goście poznali też przysłowia o złości, starali się je odzwierciedlić w małych scenkach, rysowali portret małego złośnika, obejrzeli wystawkę bajek terapeutycznych dla najmłodszych o złości.