Otworzyła drzwi słowom

Otworzyła drzwi słowomW czwartek, 2 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli zaprezentowano najnowszy tomik Marty Herdzik - Męcińskiej „Za drzwiami słów”.
Marta Herdzik - Męcińska mówiąc o genezie powstania niniejszego tomiku powołuje się na słowa Anny Świrszczyńskiej, która wyznaje: „ból to ołówek, którym piszę”. Jako że – jak mówi autorka – tomik wierszy, który masz przed sobą, powstawał w okresie trudnych, a nierzadko traumatycznych wydarzeń – pozostaje on bardzo osobisty i jesteśmy skłonni wierzyć poetce, odżegnującej się od banalnych powodów pisania.

Podczas spotkania w bibliotece przyznała, że część poezji inspirowana jest poezją Edwarda Stachury, do której wróciła po latach, a w szczególności tych utworów poety, które w swoim repertuarze ma Stare Dobre Małżeństwo. W tomiku nie brakuje również liryków, w których to przyroda gra pierwsze skrzypce.

– Kiedy wczytamy się w treść tomiku, dojdziemy do celu nadrzędnego jaki przyświecał poetce; to zwrócenie uwago czytelnika na trudności, wręcz zapory, jakie ludzie budują miedzy sobą nawzajem. Przez tomik przebija troska, dylematy i cierpienie – pisze we wstępie tomiku „Za drzwiami słów” Krzysztof Kwasiżur. Wstęp przybliżyła wszystkim przybyłym na spotkanie Agnieszka Bulicz, prezes SL „Witryna” w Stalowej Woli, zaś wiersze prezentowała autorka i Beata Sudoł – Kochan.
Poezja została przepleciona muzyczną ucztą w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Stalowej Woli. Przed publicznością zaprezentowały się skrzypaczki: Magdalena Kak i Alicja Wermińska oraz akompaniująca im na pianinie Alicja Wąsik. Młodych instrumentalistów przygotowała zaś towarzysząca im wychowawczyni klasy skrzypiec Małgorzata Chojnacka. Kolejnego tomiku pogratulowała poetce dyrektor MBP Ewa Biały, a po oficjalnej części spotkania był czas na rozmowy o utworach, pamiątkowe zdjęcia czy dedykacje składane do najnowszego tomiku.
Marta Herdzik – Męcińska dotychczas wydała: „Rozmowa, której nie było” (1998 r.) „Tulipany. Szkice o poezji amerykańskiej (2005 r.) oraz „Dokąd płynie rzeka” (2009 r.) „Za drzwiami słów” – to jej czwarta poetycka propozycja. Jest laureatką licznych nagród literackich, w tym Gałązki Sosny – Nagrody Prezydenta Miasta Stalowej Woli.