Czytają na medal

Czytają na medalPoznaliśmy laureatów IV edycji konkursu „Czytaj z radością, słuchaj z przyjemnością”, który został zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. M. Wańkowicza i Publiczną Szkołę Podstawową nr 9 im. J. Kochanowskiego.

Konkurs zorganizowano dla uczniów klas II-III szkół podstawowych w Stalowej Woli. Po przeprowadzeniu wewnętrznych eliminacji w szkołach i wyłonieniu 4 laureatów z klas II i III przeprowadzono etap międzyszkolny w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli.

Do konkursu zgłoszono 18 uczniów kl. II i 18 uczniów kl. III z PSP nr 3 im. Bohaterów Westerplatte, PSP nr 4 im. E. Kwiatkowskiego, PSP nr 5 im. Energetyków, PSP nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Kopernika, PSP nr 9 im. Jana Kochanowskiego, PSP nr 11 im. Szarych Szeregów, PSP nr 12 im. Jana Pawła II w Stalowej Woli, Katolickiej Szkoły Podstawowej i Społecznej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej. Komisja konkursowa w składzie : Beata Życzyńska, Joanna Rybak (MBP w Stalowej Woli) i Barbara Tyrała-Klimczak (polonista PSP nr 9) wyłoniła następujących laureatów: - w kategorii klas II: I miejsce – Aleksandra Krawczyk PSP nr 5 II miejsce – Blanka Surowiec PSP nr 3 III miejsce – Aleksander Pineiro Perez – PSP nr 4 Wyróżnienia otrzymali: - Szymon Sieńko – PSP nr 12 - Luiza Wianecka – PSP nr 3 - Amelia Gremska – PSP nr 11 w kategorii klas III: I miejsce – Karol Solarz – PSP nr 11 II miejsce – Adam Sikora – PSP nr 11 III miejsce – Zofia Cichocka – PSP nr 7 Przyznano także 4 wyróżnienia: - Matylda Tarkowska – PSP nr 12 - Julia Polowska – PSP nr 3 - Dominik Wójtowicz – PSP nr 9.

Na uroczystym podsumowaniu konkursu i wręczeniu nagród przewodnicząca komisji konkursowej – Beata Życzyńska pogratulowała laureatom i omówiła jakie kryteria były brane pod uwagę przy przesłuchaniach uczniów np.; technika czytania; środki artystycznego wyrazu; tzw. „intuicja artystyczna” czyli postawa uczestnika na scenie, sposób trzymania tekstu, kontakt wzrokowy z odbiorcą, radzenie sobie z tremą. Dodatkowo każdy uczestnik mógł otrzymać punkty za strój związany z tematyką wybranego wiersza. Wszyscy uczestniczący w przesłuchaniach wspaniale wywiązywali się ze swojego zadania.

Laureatom wręczyły nagrody i dyplomy - pani Ewa Biały - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli i pani Agnieszka Słapaczyńska bibliotekarz z PSP nr 9. Fundatorami nagród była PSP nr 9 i Księgarnia „Stańczyk”. Po części oficjalnej nagrodzeni uczniowie czytali wybrane wiersze Marii Konopnickiej. Ich interpretacje były nagradzane gromkimi brawami przez publiczność (rodziców, nauczycieli i kolegów ze szkoły). A na koniec były wspólne zdjęcia i słodki poczęstunek.